Tak źle w rolnictwie było tylko przed wejściem do UETygodnik Poradnik Rolniczy/Canva
StoryEditorSytuacja w rolnictwie beznadziejna

Tak źle w rolnictwie było tylko przed wejściem do UE. Rolnicy musieli wstrzymać inwestycje

16.06.2023., 13:53h
Instytut Rozwoju Gospodarczego opublikował informację dotyczącą koniunktury w polskim rolnictwie w II kwartale 2023 roku. Badanie wykazało, że sytuacja w branży jest najgorsza od wielu lat.

Światełko w tunelu zgasło. Koniunktura w rolnictwie znów się pogarsza 

Instytut Rozwoju Gospodarczego prowadzi badania koniunktury w rolnictwie, których wyniki publikowane są kwartalnie. W tej chwili można zapoznać się z informacją sygnalną, dotyczącą koniunktury w branży w II kwartale 2023. Obliczana jest ona na podstawie dwóch składowych: wskaźnika zaufania oraz wskaźnika wyrównanych przychodów.

Wyniki poprzedniego badania napawały optymizmem: nastroje rolników były dużo lepsze i wszystko wskazywało na to, że uda się przełamać trwającą od dwóch lat dekoniunkturę. Tak się jednak nie stało, a wyniki z II kwartału 2023 są najgorsze od blisko 15 lat. Wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) wyniosła w omawianym okresie -26,3 pkt, czyli o 3,2 pkt mniej niż w I kwartale tego roku.

Ilu rolników z obawą patrzy w przyszłość? 

Pierwszą składową, potrzebną do wyliczenia koniunktury w rolnictwie, jest wskaźnik zaufania rolników, który ma być reprezentacyjny dla nastrojów w branży. Jego wartość w ciągu kwartału spadła o 5,8 pkt. Nastroje rolników, po chwilowej poprawie na początku roku, znów uległy pogorszeniu. W kwietniu i maju 2023 swoje perspektywy ekonomiczne „z ufnością” oceniło tylko 11,3 proc. badanych gospodarzy – niewiele więcej, niż w IV kwartale 2022 r., gdy ten odsetek był rekordowo niski i wyniósł 9,8 proc. Większość z nich liczy, że III kwartał 2023 przyniesie poprawę sytuacji finansowej, jednak mimo to nastroje są pesymistyczne. 

Rolnicy inwestują najmniej od 20 lat 

W związku z ogólną sytuacją gospodarczą, w branży rolniczej można zaobserwować wyhamowanie w finansowaniu nowych inwestycji. Rolnicy coraz mniej chętnie zaciągają kredyty – wynika to przede wszystkim z wysokich stóp procentowych oraz złej sytuacji finansowej w gospodarstwach rolnych.

W badaniu odnotowano, że wzrosły wydatki na obrotowe środki produkcji, jednak ten wzrost ma charakter sezonowy. Wydatki te pociągnęły za sobą redukcję inwestycji: wskaźnik odpowiadający za wielkość inwestycji w maszyny i urządzenia jest najniższy od ponad 20 lat, z kolei ten dotyczący nakładów finansowych na budynki ma drugą najniższą wartość od 2000 roku. 

Jakie są perspektywy na kolejne miesiące? 

W oparciu o badanie koniunktury w II kwartale 2023, przeprowadzone w kwietniu i maju 2023 r. na próbie 2050 gospodarstwach rolnych, eksperci z IRG przewidują, że najbliższe miesiące nie przyniosą radykalnych zmian. Wręcz przeciwnie: choć III kwartał może wypaść lepiej pod względem finansowym, koniunktura rolna prawdopodobnie wciąż będzie kiepska. 

oprac. na podstawie danych IGR SGH

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 15:28