Nawozy tańsze niż rok temu
W ostatnich miesiącach nawozy staniały. Z analiz IERiGŻ PIB wynika, że od początku roku do czerwca obniżki cen wyniosły ok. 12 proc. Natomiast w porównaniu do roku ubiegłego nawozy są tańsze o 24,4 proc. W największym stopniu potaniały nawozy fosforowe, a w najmniejszym azotowe.
Spadek cen nawozów coraz mniejszy
Ale jak zaznacza dr Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny detaliczne nawozów mineralnych spadają w tempie wolniejszym niż w 2023 r.
- Roczna dynamika spadku cen stopniowo maleje, gdyż jeszcze w styczniu br. spadek cen r/r przekraczał 30 proc. – tłumaczy ekspert na portalu LinkedIn.
Nawozy nadal dużo droższe niż 3 lata temu
Zalewski podkreśla jednak, że nawozy są nadal aż o prawie 60 proc. droższe w porównaniu z czerwcem 2021 r., czyli 3 lata temu.
- Tempo wzrostu cen poszczególnych grup nawozów w tym czasie nie było jednakowe. Superfosfaty podrożały o 82,9 proc., nawozy wieloskładnikowe o 62,4 proc., sól potasowa o 54,3 proc., a nawozy azotowe – średnio o 41,1 proc. – wylicza ekspert IERiGŻ.
Nawozy droższe o 60 proc., kukurydza tańsza o 10 proc.
Jednocześnie należy pamiętać, że w porównaniu do 2021 roku ceny w skupie spadły. Więc w odniesieniu do zdecydowanej większości podstawowych produktów rolnych nawozy w ciągu 3 lat mocno podrożały.
-Dla porównania ceny skupu pszenicy i kukurydzy w tym czasie zmalały (odpowiednio o 6,9 proc. i 10,2 proc.), a mleka i trzody wzrosły odpowiednio o 29,8 proc. i 42,8 proc. – wylicza Zalewski.
oprac. Kamila Szałaj