Jak ARiMR zbiera dane do raportu?
Badanie “Polska wieś i rolnictwo” przeprowadzane jest corocznie od 2003 roku. Jego celem jest poznanie opinii na temat zmian społeczno-gospodarczych zachodzących na obszarach wiejskich i w rolnictwie oraz instytucji pracujących na ich rzecz. Dane zbierano w okresie lipiec–sierpień 2024 za pomocą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. W badaniu wzięło udział 2 511 ankietowanych, zamieszkałych na wsi i w miastach.
Czym stresują się rolnicy?
Każdy, kto pracuje na roli, nie ma wątpliwości, że zajęcie to bywa stresujące. Wzięto to pod uwagę również w badaniu “Polska wieś i rolnictwo”, zadając ankietowanym pytanie o to, co ich zdaniem jest głównym powodem stresu w gospodarstwie rolnym. Odpowiedzi udzielały osoby kierujące gospodarstwami. Wynika z nich, że dla rolników najbardziej stresujące są: niepewność gospodarcza – 64,6 proc., a także liczne obowiązki i prace do wykonania w gospodarstwie rolnym – 50,5 proc.
Przeczytaj także: Co 5. rolnik chce zrezygnować z gospodarstwa. Zatrważające dane ARiMR
Jakich zmian w rolnictwie oczekują gospodarze?
Zmiany pozwalają iść naprzód. Rolnicy to dostrzegają i przychylnym okiem patrzą na zmiany w swojej branży. Z zebranych danych wynika, że za najpotrzebniejsze gospodarze uznają:
- ograniczenie biurokracji w rolnictwie - 64,2 proc.,
- rezygnację z obowiązkowego ugorowania - 58,5 proc.,
- ograniczenie liczby kontroli w gospodarstwie - 54,5 proc.
Rolnicy sami także wprowadzają innowacje w swoich gospodarstwach. 40,3 proc. ankietowanych przyznało, że w ostatnich pięciu latach na terenie ich gospodarstwa rolnego zostały wprowadzone zmiany, które miały na celu poprawę warunków bezpieczeństwa pracy.
Przeczytaj także: Nowy ciągnik z Chin na gąsienicach. Czym się wyróżnia?
W co inwestować, by utrzymać gospodarstwo? Rolnicy odpowiadają
Inwestycje są niezbędne, by gospodarstwa rolne rozwijały się i zapewniały dochód. Zdaniem rolników, którzy wzięli udział w badaniu “Polska wieś i rolnictwo”, do najważniejszych inwestycji przeprowadzanych przez nich w ciągu najbliższych 5 lat należą:
- inwestycje w nowe maszyny rolnicze – 56,8 proc.,
- remont posiadanych maszyn – 49,1 proc.,
- zakup ziemi – 48,6 proc.,
- wybudowanie lub rozbudowa istniejących budynków gospodarczych – 46,5 proc.,
- remont budynków gospodarczych, w tym wymiana pokrycia dachowego – 42,2 proc.,
- inwestycje w zakresie poprawy efektywności energetycznej lub odnawialne źródła energii – 43,2 proc.
Według rolników, przeznaczenie pieniędzy na te cele sprawi, że ich gospodarstwa będą w stanie zapewnić utrzymanie rodziny.
źródło: badanie "Polska wieś i rolnictwo"
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay