StoryEditorPieniądze dla rolnika

Ostatni nabór na pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe

25.11.2017., 13:11h
Na początku grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie ostatni w tym roku nabór dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w wyniku klęsk żywiołowych. W ramach działań „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” gospodarz może ubiegać się o wsparcie w wysokości nawet do 300 tys. złotych.

Kto może ubiegać się o pomoc?


Rolnicy, którzy ponieśli w 2016 lub 2017 roku straty spowodowane przez jedną z klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Warunkiem uzyskania wsparcia jest poniesienie przez rolnika strat w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.

Na co przyznawane jest wsparcie?


Środki z dotacji mogą być przeznaczone na pokrycie do 80% kosztów kwalifikowanych. ARiMR określiła, że wsparcie może zostać przyznane np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów, na zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych w miejsce tych, które zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych.



  • 300 000 złotych wynosi maksymalna kwota wsparcia, o jaką może ubiegać się rolnik poszkodowany przez kataklizm

Środki z dotacji można także przeznaczyć na zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich i odbudowę budynków zniszczonych przez kataklizm.

Od czego zależy wysokość przyznanej pomocy?


Wysokość dotacji przyznanej rolnikom będzie określana przez ARiMR na podstawie protokołów szacunkowych sporządzonych przez komisję wojewody. Co ważne, jeśli zniszczony składnik gospodarstwa (np. stodoła) był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy na odtworzenie danego składnika (czyli odbudowę stodoły) zostanie pomniejszona o kwotę uzyskanego odszkodowania.

Niestety, jeżeli gospodarz nie miał umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw ważnej na dzień wystąpienia szkody w gospodarstwie, a będzie chciał uzyskać dotację na odtworzenie plantacji chmielu, sadów czy plantacji krzewów owocowych, wówczas kwota pomocy na ich odtworzenie zostanie zredukowana o połowę.

Dotacje będzie można uzyskać na podstawie odpowiedniej liczby punktów, a te Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać m.in. za wartość szkód w gospodarstwie określoną przez komisję wojewody, procentową wysokość szkód w produkcji rolnej oraz za ubezpieczenie upraw, jeśli zniszczeniu uległy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych. Na bazie przyznanych punktów ARiMR sporządzi listy rankingowe określające kolejność przysługiwania pomocy.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?


Wniosek o przyznanie dotacji można składać od 7 do 29 grudnia 2017 r. w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR lub wysłać listem poleconym. pm
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:40