Leszno. Gigantyczna ferma fotowoltaiczna już działa
Jej budowa trwała ponad dwa lata, zajmuje powierzchnię ponad 110 długości boisk piłkarskich i jest na niej zamontowanych ponad 100 tys. paneli słonecznych. Mowa o fermie fotowoltaicznej, która powstała na terenie gminy Lipno (woj. wielkopolskie). Nowa elektrownia o mocy 53 MW rozpoczęła właśnie produkcję testową, zwiększając tym samym moc lądowych odnawialnych źródeł energii w portfolio Equinor do 200 MW.
Farma fotowoltaiczna w Lipnie o mocy 53 MW będzie w stanie w ciągu 30 lat wyprodukować 58 gigawatogodzin energii rocznie, co odpowiada zużyciu 29 tysięcy polskich gospodarstw domowych.
Norwegowie inwestują
Nowa farma słoneczna została zbudowana i będzie w pełni obsługiwana przez Wento, polskiego producenta energii odnawialnej, w 100% zależnego od Equinor. Wento, nabyty przez Equinor w 2021 roku wraz z 1,6 GW projektami solarnymi, przekształcił się w zaawansowanego technologicznie producenta energii. Obecnie Wento obsługuje trzy elektrownie słoneczne i jedną farmę wiatrową, o łącznej mocy 200 MW, co znacząco wpływa na zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii w Polsce.
- Historia i rozwój spółki Wento pokazuje, w jaki sposób Equinor inwestuje w lokalne firmy deweloperskie w celu stworzenia silnego biznesu odnawialnych źródeł energii na lądzie na wybranych rynkach - mówi Anders Bade, Wiceprezes ds. Lądowych Odnawialnych Źródeł Energii i Rynków w Equinor.
Michał Czubak
fot. Equinor