Warsztaty z funkcjonowania biogazowni dla rolników
Rolnicy coraz częściej mają świadomość, jak ważny jest pozytywny wpływ na środowisko i ograniczanie emisji gazów, a przede wszystkim redukcja kosztów w produkcji zwierzęcej. Sposobem na to jest przetwarzanie obornika i gnojowicy w biogazowni. Obecnie w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego wpisanych jest 160 instalacji należących do 134 przedsiębiorców. Łączna moc tych instalacji wynosi 152 MWe (megawat mocy elektrycznej). Ponadto w Polsce funkcjonuje 46 mikroinstalacji o łącznej mocy 1,6 MWe.
W celu zwiększenia wiedzy na temat budowy instalacji biogazu rolniczego i ich funkcjonowania Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego zorganizowała na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa cykl bezpłatnych warsztatów. W 10 spotkaniach w województwach: podlaskim, pomorskim, lubelskim, łódzkim i dolnośląskim łącznie wzięło udział 331 osób.
Aspekty techniczne budowy biogazowni nie są bez znaczenia
– Każda z instalacji do produkcji biogazu ma odmienną, indywidualną konstrukcję, dopasowaną do różnego składu materiału wsadowego. Wybór wyposażenia dla d...