Rozszerzenie naboru wniosków w ramach KPO
Rolnicy chcą rozszerzenia naboru wniosków w ramach KPO. Chodzi o inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym.
Dotychczas nabór wniosków był dedykowany dużym przedsiębiorcom i konsorcjom składającym się z minimum jednego dużego przedsiębiorstwa oraz jednej organizacji badawczej, których członkami mogły być małe i średnie przedsiębiorstwa. Zdaniem rolników, jest to dobre rozwiązanie, przekładające się na rozwój innowacyjnych technologii i tworzenie rynku surowców wtórnych w Polsce.
Dlaczego rolnicy chcą składać wnioski o dofinansowanie biogazowni rolniczych?
Jak twierdzą rolnicy, należałoby jednak umożliwić składanie wniosków o wsparcie również rolnikom zainteresowanym budową biogazowni rolniczych. Zdaniem samorządu rolniczego, tego rodzaju działanie przełożyłoby się na zwiększenie elastyczności i stabilności polskiego systemu energetycznego, co jest szczególnie ważne ze względu na występujące wysokie koszty energii w godzinach wieczornych i porannych, kiedy brakuje prądu.
Rolnicy chcą wspomóc polski system energetyczny
Rolnicy wskazują, że dzięki budowie małych biogazowni rolniczych, polski system energetyczny zyskałby istotne wsparcie i jednocześnie powstałoby dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstw. Co więcej, producenci rolni doceniają istniejące fundusze i dofinansowania zakupu i montażu fotowoltaiki czy energetyki wiatrowej, jednak wskazują na to, że finansowanie biogazowni rolniczych jest niewystarczające.
Co mogłoby się zmienić po dofinansowaniu biogazowni rolniczych?
Zdaniem rolników, dzięki rozwojowi biogazowni rolniczych można byłoby w sposób efektywny gospodarować nadwyżkami zbóż. Ponadto lepiej prosperowałaby produkcja zwierzęca, kluczowa dla polskich gospodarstw. Jak uważają rolnicy, byłby to krok w kierunku zwiększenia zrównoważenia i ekologicznego rozwoju kraju.
Jakie dotacje na biogazownie mogą dostać rolnicy?
Aktualnie rolnicy mogą się ubiegać o dotację na budowę biogazowni rolniczej w ramach naborów, takich jak: „Energia dla wsi”, „Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw” z PS 2023–2027, „Zielona energia w gospodarstwie”, „Agroenergia”.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRIR