Zmiany klimatyczne a rolnictwo w Polsce
W związku z postępującymi zmianami klimatycznymi rolnicy poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą im na użyźnienie gleby w prawidłowy sposób. Ich zadaniem jest nie tylko przeciwdziałanie suszy, ale również umiejętne gospodarowanie środkami finansowymi podczas występujących przerw w łańcuchach dostaw przekładających się na wzrost cen maszyn i nawozów.
Jak zoptymalizować proces nawożenia?
Zadaniem specjalistów jest poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą rolnikom na optymalizację procesu nawożenia. Jedną z odpowiedzi są biogazownie:
- pozwalające zagospodarować odpady organiczne, zmniejszając liczbę tego, co wcześniej trafiłoby na śmietnik,
- produkujące biogaz, czyli „zielone” źródła energii, alternatywne dla ropy czy węgla,
- wytwarzające także poferment, czyli materiał, który możemy poddać recyklingowi.
Jak można wykorzystać produkty uboczne biogazowni?
Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu analizowali możliwość wykorzystania ok. 20 rodzajów produktu ubocznego biogazowni, szukając odpowiedni na pytanie, czy drogie nawozy możemy stworzyć lokalnie, w dodatku stosując tzw. podwójny recykling i zagospodarowując niepotrzebne odpady, jednocześnie wspomagając wzrost uprawianych roślin?
O tym, czy jest to możliwe, opowiada prof. Witold Grzebisz z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Inf. prasowa UP