Grupa 40 posłów Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do rządu z pytaniami dotyczącymi "klasyfikacji ewidencyjnej i opodatkowania gruntów rolnych, na których zlokalizowane są wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne". Politycy zasygnalizowali, że w Polsce w ostatnich latach można zaobserwować znaczący rozwój inwestycji polegających na budowie wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych wytwarzających ekologiczną energię z odnawialnych źródeł energii
Farmy fotowoltaiczne w Polsce
Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że w okresie od 02.2022 do 02.2023 zanotowano wzrost mocy instalacji słonecznych o 49,6 procent. Większość tego typu inwestycji powstaje na terenach, które w odpowiedniej ewidencji gruntów i budynków są oznaczone jako grunty rolne w rozumieniu rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków – najczęściej na użytkach rolnych (symbol ewidencyjny R) lub łąkach trwałych (symbol ewidencyjny Ł).
- W ostatnich latach doszło do korzystnych dla fotowoltaiki zmian legislacyjnych, m.in. do umożliwienia lokalizacji wolnostojących elektrowni PV o mocy do 1000 kW na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne klas V, VI, VIz i nieużytkach, lecz wprowadzone zmiany w dalszym ciągu nie nadążają za realnymi potrzebami i nie regulują wszystkich kluczowych problemów – czytamy w interpelacji grupy posłów, którzy zapytali o kwestię należności podatkowych za grunty rolne, na których zlokalizowane są wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne.
Które grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym?
W odpowiedzi ministerstwo finansów przypomniało, że opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza. Użytki rolne lub lasy zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Dlaczego od gruntów, na których stoją farmy fotowoltaiczne jest pobierany podatek od nieruchomości?
Kluczowe dla wyjaśnienia tej kwestii jest rozumienie pojęcia "gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej", które jest już ugruntowane w orzecznictwie sądów administracyjnych. Zgodnie z wyrokami NSA pod tym pojęciem należy rozumieć wykonywanie konkretnych czynności, działań na gruncie, powodujących dokonanie zamierzonych celów lub osiągnięcie konkretnego rezultatu, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z przesłanki tej nie wynika, aby na gruntach zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej nie mogła być prowadzona inna działalność, o ile specyfika prowadzonej działalności gospodarczej na to pozwala. W orzecznictwie podkreśla się również, że możliwość prowadzenia w ograniczonym zakresie działalności rolniczej na nieruchomości pozostaje bez wpływu na uznanie, że nastąpiło zajęcie jej na prowadzenie działalności gospodarczej, skoro zajęty teren jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania farmy fotowoltaicznej. Możliwość pobierania pożytków w postaci zbioru np. siana na gruncie zajętym na elektrownię fotowoltaiczną nie ma charakteru podstawowego, lecz uboczny. Nie ma to jednak wpływu na opodatkowanie takich gruntów podatkiem od nieruchomości, o ile są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej oraz jest to zasadniczy - gospodarczy cel ich wykorzystywania.
Podobnie w orzeczeniu WSA w Gdańsku z 7.03.2023 r. wskazuje się, iż zarówno powierzchnia gruntu, na której znajdują się panele fotowoltaiczne, jak również infrastruktura towarzysząca, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawek właściwych dla prowadzenia działalności. Bez znaczenia jest fakt, że część gruntu przesłonięta panelami może być wykorzystana rolniczo.
Podatek o dnieruchomości, czyli farmy fotowoltaicznej
- W związku z powyższym uzasadniona jest interpretacja, zgodnie z którą cały ogrodzony teren zajęty na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej w postaci farmy fotowoltaicznej, obejmujący powierzchnię gruntu, na której znajdują się panele fotowoltaiczne, jak również infrastruktura towarzysząca oraz pasy zieleni pomiędzy jej elementami konstrukcyjnymi podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawek właściwych dla gruntów związanych z prowadzeniem tej działalności w granicach objętych ogrodzeniem, w szczególności, gdy wolne przestrzenie ogrodzonej farmy fotowoltaicznej wynikają z konieczności zachowania norm technicznych lokalizacji jej poszczególnych elementów lub są niezbędne dla zapewnienia ich obsługi – napisał wiceminister finansów Artur Soboń.
Resort finansów podkreśla także, że jeżeli jednak nieruchomość rolna jest wykorzystywana tylko częściowo do prowadzenia działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko w tej części.
oprac. WK