Minister Siekierski chce przerabiać zboża na paliwoMRiRW
StoryEditorWiadomości

Minister Siekierski chce przerabiać zboża na paliwo

19.12.2024., 12:00h

Nadwyżki zbóż w Polsce będą przetwarzane na biopaliwo za sprawą porozumienia podpisanego przez MRiRW z Politechniką Warszawską. Pomysł ten jest inicjatywą szefa resortu rolnictwa Czesława Siekierskiego.

Wykorzystanie paliw odnawialnych

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski spotkał się z dziekanem Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, prof. dr. hab. inż. Piotrem Przybyłowiczem, by podpisać porozumienie dot. współpracy na rzecz promowania badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania paliw odnawialnych.

Podpisanie tego rodzaju dokumentu umożliwi przetwarzanie nadmiaru zbóż na energię i będzie rozwiązaniem korzystnym dla rolników i konsumentów. Ponadto będzie ro działanie zapewniające bezpieczeństwo energetyczne i poprawiające stan środowiska.

– Resort rolnictwa zwrócił się do Politechniki Warszawskiej z propozycją współpracy. Chcielibyśmy, żeby nadprodukcja rolnicza była przetwarzana na odnawialne źródła energii (OZE). Możliwości wykorzystania nadmiaru produkcji rolniczej w różnym wymiarze dla potrzeb OZE są wyjątkowo duże i służą ograniczeniu emisyjności, poprawie stanu środowiska i klimatu. Stąd nasze rozmowy z Politechniką Warszawską i przygotowanie porozumienia – poinformował minister Czesław Siekierski i dodał, że chciałby, aby w prace te włączyły się również organizacje i stowarzyszenia rolników.

W jakim zakresie MRiRW będzie współpracowało z Politechniką Warszawską?

Współpraca MRiRW z Politechniką Warszawską będzie polegała na:

  • realizacji projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych;
  • promowaniu wytwarzania i wykorzystania paliw odnawialnych w rolnictwie.

Główny punkt porozumienia stanowi zagadnienie zasilania silników spalinowych bioetanolem, czyli alkoholem etylowym wytwarzanym z biomasy w odniesieniu, do którego rozważane są dwa warianty:

  • zasilanie silników o zapłonie iskrowym czystym etanolem,
  • znaczne zwiększenie udziału etanolu jako dodatku do powszechnie stosowanych paliw konwencjonalnych – benzyny, ewentualnie oleju napędowego.

Czym będzie demonstrator technologii?

Współpraca MRiRW oraz SiMR rozpocznie się od inaugracji projektu, którego celem będzie opracowanie „demonstratora technologii”, czyli agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem.

– Będzie to proste urządzenie bazujące na dostępnych na rynku konstrukcjach z benzynowym silnikiem spalinowym, które zostanie przystosowane do właściwości nowego paliwa. Zadaniem zespołu ekspertów z SiMR będzie pokazanie, że adaptacja istniejących silników do zasilania bioetanolem w warunkach polskich nie musi być skomplikowana i wiązać się z dużymi kosztami – czytamy na stronie MRiRW.

Urządzenie stanowiące bazę demonstratora zostało już zakupione i trafiło do SiMR. Za dostarczenie paliwa do testów jest odpowiedzialna Krajowa Izba Biopaliw, natomiast SiMR będzie odpowiedzialne za zapewnienie technicznych środków realizacji projektów i opiekę doświadczonej kadry naukowo-technicznej.

Kiedy będą pierwsze efekty pracy?

Jak informuje MRiRW, pierwszych efektów współpracy można oczekiwać w roku 2025. Kolejnym etapem działań ma być stworzenie większej liczby demonstratorów technologii stanowiących podstawę dla inicjatywy rozpowszechnienia na polskim rynku biopaliw, zwłaszcza bioetanolu.

Dlaczego MRiRW chce przerabiać zboża na paliwo?

Na polskim rynku zbóż od wielu miesięcy zalegają nadwyżki zbóż, które trudno jest wyeksportować poza granice naszego kraju, dlatego MRiRW zdecydowało się na współpracę z SiMR w zakresie przetwarzania powstałego zapasu na biopaliwo.

Jak stwierdził szef resortu rolnictwa, Polsce potrzebne są różnorodne formy działań, dzięki którym będzie sobie radzić z nadwyżkami produkcji rolnej.

Przeczytaj również:

image
Rolnictwo w ochronie klimatu

Biopaliwa z laktozy, łoju i smalcu, czyli jak rolnictwo pomaga chronić klimat

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 14:36