Dlaczego zawieszono program Czyste Powietrze?
Informacja o zawieszeniu programu Czyste Powietrze spadła jak grom z jasnego nieba, bowiem cieszy się on nieustająco ogromnym zainteresowaniem. Jak podaje NFOŚiGW, w ubiegłym roku na biurka urzędników trafiały 3 tys. wniosków tygodniowo, dotyczących wsparcia w tym programie, a w tym roku było to nawet 6-7 tys. wniosków! Nic zatem dziwnego, że Fundusz ma zaległości w rozliczeniach. Ma to być jeden z powodów zawieszenia Czystego Powietrza. Kolejnym jest konieczność reorganizacji zasad, w ostatnim czasie dochodziło bowiem do wielu nadużyć. NFOŚiGW nosił się z myślą o zmianie regulaminów w 2025 roku już od jakiegoś czasu.
Przeczytaj także: Co się zmieni w Czystym Powietrzu 2025? Nowe kryteria i limity
Ostatnim powodem zawieszenia Czystego Powietrza do końca 2024 roku jest konieczność przekierowania sił i środków do ofiar powodzi. Ruszy specjalny program, dedykowany powodzianom, mający na celu wsparcie odbudowy i termomodernizacji ich domów.
Czy wnioski z 2024 roku będą realizowane?
Osoby, które są właśnie w trakcie wymiany pieca na bardziej ekologiczny bądź termomodernizacji budynku mieszkalnego i zamierzały skorzystać ze wsparcia, wypłacanego w ramach Czystego Powietrza, obawiają się, że ich szansa na dopłaty przepadnie. NFOŚiGW zapowiada, że wszystkie wnioski, które spłynęły do 28 listopada do godz. 14 zostaną rozpatrzone. O tej godzinie system został jednak zablokowany i nowe wnioski nie są przyjmowane. Ci, którzy nie zdążyli przed nagłym zawieszeniem programu, będą mogli wnioskować wiosną 2025 roku, gdy Czyste Powietrze zostanie wznowione.
Beneficjenci Czystego Powietrza 2024 będą pokrzywdzeni?
Beneficjenci Czystego Powietrza, którzy już złożyli dokumenty, nie powinni się niepokoić. Ich wnioski będą rozpatrywane zgodnie z obowiązującymi zasadami. Nieco inaczej ma się sprawa z tymi, którzy będą wnioskować o pieniądze wiosną 2025. Wówczas bowiem w życie wejdą nowe regulaminy. Ich zadaniem będzie ochrona beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami, jednak niewykluczone, że pojawią się wśród nich także nowe oczekiwania ze strony NFOŚiGW, które zainteresowani programem będą musieli spełnić, aby otrzymać pieniądze.
Przeczytaj także: Ulga termomodernizacyjna w 2025 roku w nowej odsłonie!
Co nowego w Czystym Powietrzu 2025?
Wśród nowości, które mają wejść w życie w Czystym Powietrzu od 2025 roku, mają się znaleźć:
- obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
- konieczność wykazania własności lub współwłasności budynku/lokalu przez określony czas przed złożeniem wniosku o dofinansowanie,
- wymaganie uzyskania określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji,
- większa ilość kontroli podczas realizacji inwestycji,
- wprowadzenie operatorów, wspierających gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay