Rolnicy zapłacą niższy podatek za biogazownię?Beba
StoryEditorPieniądze

Rolnicy zapłacą niższy podatek za biogazownię?

01.11.2024., 11:00h

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, którego celem jest umożliwienie traktowania biogazowni rolniczej działającej w ramach gospodarstwa rolnego jako nierozerwalnej części tego gospodarstwa i opodatkowania takiej instalacji podatkiem rolnym a nie podatkiem od nieruchomości.

Transformacja energetyczna Polski

Zdaniem polityków PiS rozwój stabilnych i sterowalnych odnawialnych źródeł energii jest ważnym elementem transformacji energetycznej Polski. Wśród instalacji odnawialnego źródła energii kluczowe miejsce zajmują biogazownie rolnicze, które wykorzystując lokalnie dostępne substraty stanowiące pozostałości z działalności rolniczej produkują biogaz rolniczy będący nośnikiem energii i ciepła.

Dlaczego warto budować biogazownie?

Biogazownia rolnicza pozytywnie wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców obszarów wiejskich oraz wzrost ich niezależności od zewnętrznych dostawców. Dla rolników i zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego biogazownia rolnicza stanowi uzupełniający element prowadzenia działalności. Wykorzystywanie przez te podmioty biogazu rolniczego jest bowiem w większości wykorzystywane na zaspokajanie potrzeb własnych.

Podatek od biogazowni rolniczych

Tymczasem aktualnie obowiązujące przepisy podatkowe, związane z klasyfikowaniem gruntów zajętych przez stanowiące gospodarczą całość budynki, budowle i urządzenia tworzące biogazownię rolniczą stanowią istotną przesłankę w prawidłowym rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich.

– W związku z powyższym przedmiotowy projekt zakłada, że biogazownia rolnicza działająca w ramach gospodarstwa rolnego powinna być traktowana jak nierozerwalna część tego gospodarstwa rolnego. To z kolei powoduje, że taka instalacja powinna być opodatkowana podatkiem rolnym, nie zaś podatkiem od nieruchomości – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Biogazownia rolnicza a prawo podatkowe

Posłowie PiS zaproponowali rozszerzenie zbioru przesłanek, na podstawie których określonej kategorii gruntów nie można uznać za grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Projektowane przepisy zakładają, że za grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza nie uważa się gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne zajętych pod działalność wykonywaną w biogazowni rolniczej, o ile ich łączna powierzchnia nie jest większa niż 1 ha i wchodzą one w skład gospodarstwa rolnego. Proponowane zmiany w sposób jednoznaczny klasyfikują grunty zajęte pod biogazownię rolniczą i tym samym ograniczają dowolność interpretacji przez organy podatkowe.

Z kolei w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadza się także zmiany mające na celu wprowadzenie wyraźnego wyłączenia gruntów, budynków, budowli i urządzeń tworzących zorganizowaną całość gospodarczą biogazowni rolniczej od podatku od nieruchomości. Jednocześnie w projektowanym przepisie określa się, że częścią gospodarstwa rolnego są zbiorniki do magazynowania nawozów organicznych. Proponuje się, aby przyjąć, że są to urządzenia niezależne od biogazowni rolniczej, lecz nadal wchodzące w skład gospodarstwa rolnego.

Kto sfinansuje zmiany w prawie podatkowym?

Posłowie PiS przyznają, że projekt niesie za sobą zmniejszenie wpływów dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego wynikających z zmiany podstawy opodatkowania. Ale ich zdaniem zmniejszone wpływy do budżetów jednostek samorządu terytorialnego będą rekompensowane rozwojem lokalnym, rozwojem przedsiębiorczości i miejsc pracy.

Przeczytaj również:

image
Podatki

Podatki od silosów zbożowych w górę. Kto zapłaci więcej, a kto mniej?

Magdalena Chajzler

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:49