StoryEditorPublikacja specjalna

TAURON ma już 200 turbin wiatrowych

07.12.2022., 15:12h
Energetyka wiatrowa, jako jedno z alternatywnych źródeł energii, stanowi ekologiczną alternatywę dla paliw kopalnych i umożliwia zwiększenie niezależności energetycznej państw, ograniczając import paliw kopalnych.

Większość elektrowni wiatrowych należących do Grupy TAURON to jednostki o mocy znamionowej 2MW. Wyjątek stanowi Farma Wiatrowa Gołdap (Wronki), w której skład wchodzą elektrownie o mocy znamionowej 3 MW. Elektrownie o mocy zainstalowanej 2 MW są w stanie wytworzyć wyższą moc i jest to nawet 2100 kW. Wynika to z faktu, że nadwyżka mocy pobierana jest przez urządzenia w celu konsumpcji na potrzeby własne takiej elektrowni wiatrowej. Elektrownie wiatrowe budowane w latach 2000 dysponowały mocą znamionową od 500 do 2000 kW, natomiast nowe jednostki stawiane na terenie Polski mogą mieć już nawet 2,5 MW, 3 MW, a nawet 3,5 MW mocy!

TAURON zakończył budowę farmy wiatrowej Majewo zlokalizowanej w gminie Milejewo w województwie warmińsko-mazurskim. To jedenasta farma wiatrowa Grupy, a moc zainstalowana w 200 turbinach wynosi 416 MW.

Turbulencje gospodarcze będące konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę i pandemii koronawirusa nie zatrzymały transformacji Grupy TAURON. W najbliższych dwóch latach przyspieszymy inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w sieć dystrybucyjną - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - W 2025 roku planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy - dodaje prezes TAURONA.

Nowa elektrownia o łącznej mocy 6 MW składa się z trzech turbin o mocy 2 MW każda. Dzięki produkcji na poziomie 17,3 GWh rocznie, farma zaspokoi potrzeby energetyczne 5 tys. gospodarstw domowych, a uniknięta emisja CO2 sięgnie prawie 15 tys. ton rocznie.

To druga farma wiatrowa po Piotrkowie Trybunalskim zbudowana przez naszą Grupę. Dzięki pracy całego zespołu projektowego ukończono projekt w terminie. Jako spółka, która konsoliduje w organizacji kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, odpowiadamy za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi. W  2022 roku rozpoczniemy budowę czterech nowych projektów OZE - wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Wiatrowe megawaty

TAURON dysponuje dziś jedenastoma farmami wiatrowymi, tj.: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

W czerwcu tego roku TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 r.

Z początkiem października TAURON ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

Środowisko a energetyka wiatrowa

Aktualnie nie ma naukowo potwierdzonych badań, które wskazują na szkodliwość elektrowni wiatrowych dla zdrowia człowieka.  Dźwięk obracających się łopat wirnika podczas niewielkiego wiatru można porównać do szelestu gałęzi. Jest on uważany za nieistotny dla zdrowia człowieka, ponieważ częstotliwość obrotu łopat wynosi około jednego herca, podczas gdy ludzkie ucho nie jest wrażliwe na taką częstotliwość. Warto dodać, że nowoczesne konstrukcje łopat obniżają wytwarzany hałas np. poprzez zastosowanie regulowanego konta natarcia łopaty oraz ząbkowanej krawędzi spływu. Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że infradźwięki generowane przez elektrownie wiatrowe nie mają także wpływu na zdrowie ptaków oraz innych zwierząt.

Strategiczny Zielony Zwrot

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. listopad 2024 20:10