Niemieckie Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe (WVZ) złożyło skargę do Komisji Europejskiej. Domaga się, by plantatorzy z innych krajów nie uzyskiwali dopłat do buraków.
- W wielu państwach członkowskich płatności stały się standardem, a to narusza europejskie prawo dotyczące wspierania rolnictwa. Od dłuższego czasu nauka i polityka dostrzegają wynikające z tego zakłócenia konkurencji. Niemniej jednak nic się nie zmieniło. Dlatego właśnie złożyliśmy skargę do Komisji Europejskiej na dotacje rządowe – skomentował Hans-Jörg Gebhard, przewodniczący WVZ i jednocześnie szef rady nadzorczej Südzucker AG. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Pfeifer & Langen przeciwko likwidacji dopłat do buraków
Producent cukru Pfeifer & Langen Polska, który ma cztery cukrownie w Polsce, odżegnuje się od stanowiska Niemców i nie zgadza się na likwidację dopłat do buraków.
- Plantatorzy buraków, jak i cała branża cukrownicza w Polsce, po likwidacji kwot produkcji cukru w 2017 roku i uwolnieniu rynku znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W Polsce i w innych krajach, które później dołączyły do Unii Europejskiej lub mają zdecydowanie gorsze warunki klimatyczne i środowiskowe do produkcji rolniczej, niż np. Niemcy czy Francja, stosowane są dopłaty do powierzchni uprawy buraków, stanowiące bardzo istotny mechanizm wspierający plantatorów - wyjaśnia Pfeifer & Langen Polska.
Zdaniem Pfeifer & Langen Polska skarga Niemców wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku cukru w Polsce i w Unii Europejskiej oraz z niezrozumienia sytuacji rolników, lokalnej specyfiki i warunków do uprawy buraków cukrowych w ogóle.
- Dopłaty do powierzchni uprawy buraków to istotny składnik wsparcia rolnictwa oraz zapewnienia bioróżnorodności i nigdy nie były przyczyną zachwiania konkurencyjności unijnego rynku cukru - podkreśla Pfeifer & Langen Polska.
Przy okazji, Pfeifer & Langen Polska wyjaśnia, że Niemieckie WVZ jest organizacją stowarzyszającą 24 tysiące niemieckich plantatorów, zrzeszonych w pięciu Związkach Plantatorów Buraka Cukrowego, trzy firmy produkujące cukier oraz trzy firmy handlujące cukrem.
KZPBC: Dlaczego niemieccy producenci cukru działają na szkodę polskich plantatorów?
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Polsce ocenia, że apel niemieckich kolegów tylko pozornie jest związany z troską o równe szanse i uczciwą konkurencję. Według KZPBC, działanie niemieckich producentów wymierzone jest przeciwko polskim plantatorom. Skorzystali oni z zamieszania, które panuje w całym sektorze rolniczym w związku z rosnącymi kosztami produkcji oraz zagrożeniem przerwaniem łańcucha dostaw w związku z wojną w Ukrainie, a ich celem jest osłabienie rynku buraków cukrowych w Polsce.
- Dlaczego niemieccy producenci cukru, którzy w Polsce skupują ponad 55% buraków od rolników i przynajmniej oficjalnie chcą zapewnić im jak najlepsze warunki, działają na ich szkodę? Czy Polska ma się stać państwem, w którym działalność gospodarcza będzie polegać jedynie na przywozie i dystrybucji cukru z innych państw? Zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi rolnicy współpracują od wielu lat - ocenia KZPBC.
Państwa członkowskie mogą zatwierdzać płatności wiązane z produkcją buraków cukrowych od 2015 r. Dopłaty zostały wprowadzone w 11 krajach UE.
Kamila Szałaj, fot. pixabay.com