Na rynku jest coraz więcej firm, które udostępniają rolnikom systemy do zdobywania takich certyfikatów. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy one same posiadają międzynarodowe certyfikaty na swoją działalność. Wydają je np. ISO, VERA czy BNB.
Ekoschemat „Rolnictwo węglowe" to za mało, aby gospodarstwo zyskało certyfikat węglowy
Jak mówił Sebastian Balcerak z firmy Agreena podczas szkolenia „Certyfikaty emisji CO2 w gospodarstwie rolnym” zorganizowanego 16 maja przez oddział Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, samo stosowanie przez rolnika praktyk przyjaznych środowisku czy np. wejście w ekoschemat „Rolnictwo węglowe” nie spowoduje, że rolnik zyskuje certyfikat, który może spieniężyć.
Aczkolwiek, co ważne, dopłaty pozyskane z unijnych dopłat na poszczególne działki nie wykluczają zarabiania na certyfikatach. Nie obowiązuje tutaj zasada podwójnego finansowania, ponieważ dopłaty mają uzupełniać utracone dochody z tytułu stosowania praktyk przyjaznych środowisku, a rola certyfikatów jest inna. Są one gratyfikacją zredukowanych przez rolnika emisji gazów cieplarnianych w uprawie wyrażoną w jednostkach CO2...