Proponowane zmiany w przepisach i obniżenie kosztów kredytu
Proponowana nowelizacja uchyli przepisy, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, ustawy o kredycie konsumenckim oraz Kodeksu cywilnego o klauzulach abuzywnych i niektóre przepisy o pożyczce. Wejście w życie przepisów art. 51 i 53 ustawy lombardowej w praktyce spowodowały ograniczenie dostępu do finansowania rolników poprzez znaczny wzrost kosztów kredytu oraz wprowadzenie dodatkowej biurokratyzacji. Wynika to z faktu, że finansowanie konsumenckie jest droższe o prawie 100% w porównaniu z finansowaniem przedsiębiorców (koszt obsługi kredytu, koszt ryzyka, horyzont czasowy, zabezpieczenia itp.). Wejście w życie przepisów o konsumenckiej pożyczce lombardowej spowodowało nieuzasadnione obowiązki dla kredytodawców w stosunku do chronionego dobra.
Nie odnotowano nadużyć wobec rolników
Tymczasem, jak zaznaczono w uzasadnieniu do nowelizacji, z danych instytucji finansowych wynika, że tylko 0,1% gospodarstw rolnych rocznie ma kłopot z nadmiernym zadłużeniem i wypłacalnością. Problemów związanych z nadużyciami wobec rolników w zakresie umów pożyczkowo-kredytowych nie odnotowały także organy odpowiedzialne za ochronę klientów na rynku usług finansowych. Obecny zakres ustawy o kredycie konsumenckim dotyczy w jednakowym stopniu rolnika małego, prowadzącego niewielkie indywidualne gospodarstwo, niezatrudniającego pracowników, jak i duże gospodarstwa towarowe o nieograniczonej liczbie hektarów, jak i zatrudnionych osób.
Nowelizacja przepisów jest konieczna również ze względu na ograniczenia możliwości odnowienia kredytów w rachunku bieżącym rolników.
Magdalena Szymańska
fot. Evanto