Zdaniem rolników państwowy Bank Rolny mógłby zostać wiodącym bankiem finansującym nie tylko rolnictwo, ale również przetwórstwo rolne, jak na przykład duże mleczarnie.Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorBank Rolny 

Tanie kredyty dla rolników i ziemia w leasingu. Powstanie Bank Rolny?

31.03.2025., 13:30h

Rolnicy domagają się utworzenia Banku Rolnego, który udzielałby im tanich kredytów z długimi okresami spłaty. Miałby też finansować leasing ziemi rolnej. 3 kwietnia w Sejmie odbędzie się posiedzenie w tej sprawie.

Rolnicy po raz kolejny apelują o utworzenie Banku Rolnego w Polsce, który finansowałby ich potrzeby i uzupełniał potencjał banków spółdzielczych. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpiła między innymi Podlaska Izba Rolnicza i Stowarzyszenie dla Powiatu.

Dopłaty dla rolników to tylko gaszenie pożarów

Rolnicy tłumaczą, że obecny sposób finansowania rolnictwa, jak kredyty z dopłatą ARiMR czy restrukturyzacja zadłużenia, nie jest wystarczający.  Aktualne zawirowania i brak stabilności na rynkach rolnych prowadzą zasadniczo do uruchamiania kolejnych dopłat przez państwo. 

– To metoda gaszenia pożarów – ocenia Podlaska Izba Rolnicza. 

Zdaniem Stowarzyszenia dla Powiatu, powołanie dedykowanej instytucji finansowej jest jedynym realnym rozwiązaniem, które może przywrócić równowagę na rynku.

– Podjęcie tego kroku zyskałoby ogromne znaczenie nie tylko dla sektora rolnego, ale i dla całej gospodarki narodowej. Państwowy Bank Rolny stanowiłby narzędzie wsparcia finansowego dla rolników indywidualnych, przedsiębiorców, jak i instytucji publicznych związanych z rolnictwem, takich jak ARiMR czy KOWR – podkreśla Jan Ogił, prezes Stowarzyszenia dla Powiatu. 

Tanie kredyty dla rolników i ziemia w leasingu

Bank Rolny zapewniałby elastyczne kredyty i pożyczki dla rolników z długimi okresami spłaty. Miałby też finansować leasing gruntów. Rolnik płaciłby czynsz w ratach np. przez okres 30 lat, a potem, po zakończeniu umowy leasingu mógłby ziemię wykupić za symboliczną kwotę 1 zł.

- Taki system sprzyjałby rozwojowi lokalnych gospodarstw, eliminowałby problem rywalizacji cenowej podczas przetargów oraz wspierał zrównoważony rozwój rolnictwa – ocenia Stowarzyszenie. 

Bank Pocztowy, BOŚ Bank i Alior Banku 

Zdaniem rolników państwowy Bank Rolny mógłby zostać wiodącym bankiem finansującym nie tylko rolnictwo, ale również przetwórstwo rolne, jak na przykład duże mleczarnie. Rolnicy proponują, by utworzyć go w drodze konsolidacji Banku Pocztowego, BOŚ Banku i Alior Banku. Jego kapitał miałby wynosić około 3 miliardów złotych. 

Bank Rolny w Niemczech: jak działa?

Podobny bank funkcjonuje na przykład w Niemczech. Jak zaznacza Stowarzyszenie dla Powiatu niemiecki rząd wynegocjował z Komisją Europejską, że bank może udzielać rolnikom pomocy z wyłączeniem regulacji unijnych obowiązujących w innych krajach.

- Niemiecki Bank Rolny może przekazywać środki z zerowym oprocentowaniem dla innych banków, które udziela kredytów na poziomie 1 procenta, z instytucją częściowej lub całkowitej redukcji kapitału kredytu - podkreśla Stowarzyszenie. 

Inicjatywa utworzenia Banku Rolnego w Sejmie

Czy uda się powołać taką instytucję? Dotychczasowe spotkania z kierownictwem resortu rolnictwa nie przyniosły żadnych konkretnych rezultatów. Ale 3 kwietnia w Sejmie Parlamentarny Zespół ds. Ochrony i Rozwoju Polskiej Produkcji Rolnej będzie dyskutował o inicjatywie utworzenia takiego banku. 

O sprawie będziemy informować.

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie

Aktywny rolnik: dopłaty bezpośrednie tylko dla gospodarstw rodzinnych?

Warszawa
9°C
Bezchmurnie
wi_00
czw.
wi_00
17°C
4°C
pt.
wi_00
20°C
7°C
sob.
wi_00
10°C
-2°C
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
6°C
1°C
31. marzec 2025 16:44