StoryEditorWiadomości rolnicze

Pieniądze na grupę producencką

12.09.2016., 13:09h
Dla rolników zorganizowanych w grupy producenckie 30 września rusza nabór wniosków. Wnioski o dofinansowanie w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” będzie można składać do 28 listopada br. Wsparcie kierowane jest do nowych grup producentów rolnych, tzn. uznanych nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r. i które są zatwierdzone przez dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego.

Tym razem o dofinansowanie będą mogły starać się wyłącznie grupy składające się z osób fizycznych. Co ważne, ze wsparcia nie będą mogły skorzystać grupy utworzone w kategorii produktu: drób żywy (bez względu na wiek), mięso lub jadalne podroby drobiowe (świeże, chłodzone, mrożone) oraz owoce i warzywa.

Nowe grupy, nowi członkowie
Członkami grupy nie mogą być osoby, które już kiedyś wchodziły w skład grupy korzystającej z unijnego dofinansowania, która została zawiązana ze względu na ten sam produkt, ani osoby, które obecnie są w takiej grupie. Chodzi o dofinansowanie nie tylko z PROW, ale także przeznaczone dla wstępnie uznanych grup oraz uznanych organizacji producentów owoców i warzyw. W przypadku PROW wymienia się konkretne działania, tzn.: „Grupy producentów rolnych” z PROW 2004–2006 oraz PROW 2007–2013, „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” z PROW 2014–2020, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” z PROW 2007–2013, „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” z PROW 2007–2013.

Przepisy dopuszczają możliwość wypłaty wsparcia dla sprzedaży produktów zakupionych od członków grupy i przez nią przetworzonych (objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Z dofinansowania może skorzystać także spółdzielnia, która uzyska status grupy, w skład której wchodzą nie tylko producenci rolni. Oczywiście pod warunkiem, że ci producenci spełnią wymagane przepisami warunki.

Policz punkty
O kolejności przysługiwania wsparcia zadecyduje liczba zdobytych punktów. Pięcioma punktami są premiowane działania inwestycyjne, które zostaną uznane za innowacyjne, kolejnymi pięcioma – gdy będą przeciwdziałać zmianie klimatu lub sprzyjać ochronie środowiska. Grupa, która będzie utworzona min. z 10 członków, zyska 4 punkty, a za każdego kolejnego członka 0,2 punktu. Trzy punkty należą się grupie zorganizowanej w formie spółdzielni. Ta sama liczba – gdy grupa zrzesza rolników wytwarzających produkty o wysokiej jakości oraz producentów świń, bydła owiec i kóz oraz producentów miodu, roślin na cele energetyczne lub do wykorzystania technicznego oraz chmielu. ARiMR oceni także, na jakim obszarze pod względem rozdrobnienia agrarnego położona jest tworząca się grupa (do zdobycia będą tutaj 1, 2 lub 3 punkty). Punktowane (2 punkty) jest również objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem min. 50% produkcji każdego z producentów wchodzących w skład grupy, dotyczącej produktu, ze względu na który ją utworzono. Dodatkowe 2 punkty zyska grupa, która zatrudnia co najmniej dwie osoby na pełne etaty na podstawie umowy o pracę albo co najmniej jedną osobę niepełnosprawną.

Pomoc na 5 lat
Wsparcie finansowe dla grupy uzależnione jest od wartości przychodów netto producentów ze sprzedaży produktów w poszczególnych latach poza grupę. Będzie ono wypłacane w formie rocznych płatności i obejmie okresy kolejnych 12 miesięcy prowadzenia działalności, licząc od uprawomocnienia się decyzji o uznaniu grupy. Dofinansowanie przewidziane jest na 5 lat. Przepisy przewidują wypłatę pomocy także na podstawie przychodu uzyskanego przez grupę ze sprzedaży produktów przetworzonych, który powstał z produktów kupionych od jej członków w kategorii, dla której ją zawiązano.

Dofinansowanie będzie można wykorzystać na cele administracyjne i inwestycyjne. Należy jednak pamiętać, zwłaszcza w sytuacji gdy grupą będzie spółdzielnia, aby nie stracić statusu średniego przedsiębiorstwa, bo pomoc jest przeznaczona wyłącznie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowością jest wprowadzenie dla grup w pierwszym roku działalności wyprzedzającego finansowania. Jego wysokość nie może być wyższa niż 36,37% określonych na podstawie planowanej wielkości i wartości przychodów grupy w pierwszym roku działalności i przewyższać 50 tys. zł.

Wniosek o przyznanie pomocy składa się do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Można go złożyć tylko raz, w terminie do zakończenia pierwszego terminu składania wniosków następującego po uznaniu grupy.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 08:37