Plantatorzy buraków cukrowych protestują przeciwko obniżeniu płatności do powierzchni uprawy
Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa plantatorzy buraków cukrowych zaprotestowali przeciwko zmianom, które wprowadzono do trzeciej wersji Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Dotyczą one ograniczenia płatności powiązanych z produkcją. W pierwszej i drugiej wersji KPS kwota na płatności powiązane z produkcją dla plantatorów buraków cukrowych wynosiła 422 mln euro i dotyczyła 265 tys. ha. Ale w trzeciej, ostatecznej wersji planu obniżono ją do 362 mln euro i ma dotyczyć jedynie 245 tys. ha.
20 proc. plantatorów buraków cukrowych zrezygnowało z uprawy
Tu warto zaznaczyć, że po zakończeniu kwotowania produkcji cukru w UE w 2017 roku na płatności związane z produkcją przeznaczono 795 mln euro. Od tego czasu opłacalność produkcji mocno spadła. W związku z tym z uprawy buraków zrezygnowało 20 proc. plantatorów.
Kryzys pogłębiają dodatkowo rosnące koszty produkcji, głównie nawozów i paliwa. Dotychczas wydatki na nawozy stanowiły 20-30 proc. kosztów bezpośrednich w uprawie buraka. Obecnie udział ten wzrasta do 50 procent.
– A co robi ministerstwo? Obcina plantatorom płatności do uprawy – mówił w Sejmie Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
Mniejsza płatność do buraków cukrowych zagraża powstaniu Narodowego Holdingu Spożywczego?
Jak wskazują przedstawiciele sektora, zmniejszenie płatności cukrowej zagraża także powstaniu holdingu spożywczego.
- Budujemy narodowy holding spożywczy, przynajmniej takie są zapowiedzi rządu. Oparty na fundamentach Krajowej Spółki Cukrowej. To KSC ma wieść prym w narodowym holdingu spożywczym. W jaki sposób będzie to robić jeżeli pogarszając warunki dla plantatorów doprowadzamy do tego, że uprawa buraka cukrowego w Polsce staje się po prostu nieopłacalna – zaznaczył Nykiel.
KSC już ma problemy z zakontraktowaniem buraków cukrowych
Dodał, że Krajowa Spółka Cukrowa już teraz ma ogromne trudności w zakontraktowaniu buraków cukrowych w cukrowniach we wschodniej części Polski.
- Krajowa Spółka Cukrowa ma tam dwie wspaniałe cukrownie, w których nie może wykonać kontraktacji. Takimi posunięciami obcinającymi poziom płatności doprowadzimy do sytuacji jeszcze gorszej – powiedział Nykiel.
Rząd przywróci wyższe płatności do buraków cukrowych?
Prezes KZPBC zawnioskował więc o przywrócenie pierwotnej kwoty dla plantatorów buraków cukrowych. Czy rząd się ugnie i przywróci wyższe płatności? Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka obiecała, że przekaże ten postulat premierowi Henrykowi Kowalczykowi. Ale dodała, że „wysokie stawki 300 euro na hektar będą nadal utrzymane”.
- Zmniejszenie tej pomocy to efekt sugestii ewaluatora ex-ante, którego celem jest ocena skuteczność i efektywność Planu Strategicznego przed jego wdrożeniem w życie – oceniła wiceminister.
oprac. wk, fot. pixabay.com