envato elements
StoryEditorRolnik a PIT-y

Czy rolnik musi złożyć PIT za 2024 do skarbówki?

25.04.2024., 14:14h
Nieubłaganie zbliża się termin składania deklaracji PIT. Rolników także obowiązuje rozliczenie się z tego podatku, jednak podlegają oni nieco innym przepisom niż większość przedsiębiorców. Jakie deklaracje podatku PIT musi wypełnić rolnik?

Z artykułu dowiesz się:

 

Kto musi złożyć PIT z KRUS-u? 

Do 29 lutego 2024 KRUS rozesłał deklaracje podatkowe do wszystkich osób, które w 2023 roku chociaż raz pobrały jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną), rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenie niezrealizowane po osobie zmarłej lub świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Są to deklaracje PIT-40, PIT-11 oraz PIT-11A. Każdy, kto otrzymał pismo z Kasy, jest zobowiązany wypełnić odpowiedni formularz PIT, zwykle PIT-36 lub PIT-37. W większości przypadków Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za podatnika, który musi tylko potwierdzić zgodność danych i uzupełnić ewentualne braki. 

Kiedy rolnik nie musi składać PIT-u? 

Nie wszyscy rolnicy muszą przekazać urzędowi skarbowemu wypełnione formularze PIT. Jeżeli dany gospodarz nie korzystał ze świadczeń wypłacanych przez KRUS i osiąga przychody wyłącznie z działalności rolniczej, jednak nie prowadzi działów specjalnych produkcji rolnej, jest zwolniony z rozliczania deklaracji PIT. Jeżeli nie spełnia któregoś z tych kryteriów, musi rozliczyć się ze skarbówką pod kątem podatku dochodowego. Jest do tego zobowiązany także w sytuacji, gdy jest dodatkowo zatrudniony na umowę-zlecenie, umowę o dzieło bądź umowę o pracę albo prowadzi działalność gospodarczą, której efektem nie jest produkcja rolna – w tym segmencie mieści się także prowadzenie stoiska z produktami z własnego gospodarstwa. W takich sytuacjach rolnik jest zobowiązany do wypełnienia deklaracji PIT-36 lub PIT-37. 

Czym są działy specjalne produkcji rolnej? 

Do wypełnienia odpowiedniej deklaracji PIT zobligowani są między innymi ci rolnicy, którzy uzyskują dochód, prowadząc działy specjalne produkcji rolnej. Zaliczają się do nich: 

  • uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, 
  • uprawy grzybów i ich grzybni, 
  • uprawy roślin "in vitro", 
  • fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, 
  • wylęgarnie drobiu, 
  • hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, 
  • hodowla dżdżownic, 
  • hodowla entomofagów, 
  • hodowla jedwabników, 
  • prowadzenie pasiek, 
  • hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. 

Podatnik może wybrać, czy chce rozliczyć należność za produkcję specjalną na zasadach ogólnych czy podatkiem liniowym. 

Czy dotacje z UE trzeba uwzględnić w PIT-cie? 

Rolnicy chętnie korzystają z różnorodnych dopłat i dotacji do swoich przedsiębiorstw. Warto wiedzieć, że w zeznaniu podatkowym nie trzeba uwzględniać otrzymanych dopłat bezpośrednich. Nie stanowią one bowiem przychodu z działalności rolniczej, zatem nie są objęte podatkiem PIT. 

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2024 roku? 

Na rozliczenie PIT-ów zostało już niewiele czasu. Urząd Skarbowy będzie je przyjmował w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia. Rozliczenia można składać w placówkach urzędu oraz drogą elektroniczną.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 17:45