Rolnicy przeciwni wprowadzaniu KSeF
17 stycznia 2024 r. Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wydłużenie terminu i rozłożenie w czasie wdrażania elektronicznego formatu wystawiania faktur, czyli KSeF.
Jakie zmiany KPIR chce wprowadzić do KSeF?
W swoim wniosku KPIR przedstawiła propozycje zmian oparte o konsultacje z radami powiatowymi izb oraz księgowymi obsługującymi rolników, które brzmią w następujący sposób:
- stworzenie początkowego obowiązku dla największych przedsiębiorstw zatrudniających we własnych działach księgowości wiele osób,
- rozszerzenie powyższego obowiązku na małe przedsiębiorstwa,
- w finale procesu, czyli za dwa lata, objęcie obowiązkiem mikroprzedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych.
Jaki jest cel zmian proponowanych przez KPIR?
Członkowie KPIR uważają, że zaproponowane przez nich rozwiązania umożliwią wyeliminowanie początkowych błędów w funkcjonowaniu systemu, które są nieuniknione, przy jednoczesnym, niewielkim obciążeniu. Większe przedsiębiorstwa mogłyby zatrudniać wykwalifikowaną kadrę, zdolną do testowania oferowanego rolnikom systemu i definiowania występujących błędów oraz ich rozwiązywania. Dzięki temu ryzyko wystąpienia opóźnienia przy wprowadzaniu faktur zostałoby zminimalizowane. Rolnicy uważają, że w obecnej formie system ten będzie niespójny z innymi, używanymi przez pozostałe państwa członkowskie UE, przez co może wystąpić chaos w rozliczeniach międzynarodowych.
Skąd wynikają obawy rolników?
Rolnicy obawiają się o to, czy zdążyliby wprowadzić do systemu faktury wystawiane za sprzedane zwierzęta, których wystawienie jest możliwe dopiero po wycenie ich wartości i nie następuje natychmiast. Dlatego wnioskodawcy proszą o rozpatrzenie swoich wniosków i przychylenie się do próśb.
Domański: „KSeF nie zostanie uruchomiony”
W sprawie systemu KSeF niespełna tydzień temu wypowiedział się minister finansów Andrzej Domański, który stwierdził, że w działaniu systemu występują „krytyczne błędy” i nie zostanie on wprowadzony w roku 2024.
– Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu – stwierdził wówczas minister.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KPIR, Do Rzeczy