Ministerstwo finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywać w 2024 r. Są one podstawą do wyliczenia podatku dochodowego.
Ministerstwo finansów zaproponowało normy szacunkowe dochodu na 2024 rok
Normy szacunkowe dochodu określa co roku minister finansów na podstawie wskaźnika wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez GUS. Ten w komunikacie z 25 maja 2023 r. ogłosił, że wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2022 r. w stosunku do 2021 r. wyniósł 138,6 (wzrost cen o 38,6 proc.).
- Uwzględniając ww. wskaźnik ogłoszony przez Prezesa GUS w projektowanym rozporządzeniu została określona wysokość norm szacunkowych dochodu na 2024 r – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Szykuje znaczny wzrost podatków dla rolników. Normy szacunkowe wzrosną o prawie 40 proc.
Co to oznacza praktyce dla rolników z działów specjalnych? Przede wszystkim znaczny wzrost podatków, bo normy szacunkowe na 2024 rok wzrosły o prawie 40 proc. w stosunku do tego roku.
Ministerstwo finansów szacuje, że w przyszłym roku rolnicy z działów specjalnych zapłacą prawie 25 mln zł podatku. Nowe normy wchodzą w życie od 1 stycznia 2024 r. i będą obowiązywać w roku 2024.
Ilu rolników zapłaci wyższy podatek?
W kraju jest 37 tys. podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali sposób ustalania dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.