Z kolei przez cały rok stawka VAT na dostawy środków poprawiających właściwości gleby, stymulatory wzrostu, podłoża do upraw, polepszacze gleby, środki wapnujące, biostymulatory i nawozowe produkty mikrobiologiczne pozostanie na poziomie 8% (zamiast 23%). Natomiast VAT na nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą będzie taki, jak przed rokiem i przed obniżkami, czyli na poziomie 8%.
Od kiedy obowiązuje zerowy VAT na żywność?
Zerowy VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5-procentową stawką podatku, wprowadzono 1 lutego 2022 r., w ramach działań tarczy antyinflacyjnej.
Stawką 0% są objęte towary spożywcze wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Są to m.in.:
- mięso i podroby jadalne,
- produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny,
- warzywa, owoce i orzechy jadalne,
- zboża,
- produkty przemysłu młynarskiego, słód, skrobie, inulina, gluten pszenny,
- nasiona i owoce oleiste, ziarna, nasiona i owoce różne, rośliny przemysłowe lub lecznicze przeznaczone do spożycia przez ludzi,
- jadalne tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego,
- przetwory z: mięsa, ryb, ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka, z warzyw, owoców, orzechów,
- pieczywa cukiernicze,
- zupy i buliony, lody,
- tłuszcze złożone z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksy), wyroby seropodobne (analogi serów) oraz preparaty do żywienia niemowląt,
- wody, włącznie z mineralnymi i gazowanymi,
- jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (z wyjątkiem rybich).
Bydło i trzoda chlewna nadal są sprzedawane z 8-procentowym VAT. Rolnicy nierozliczający VAT, czyli tzw. ryczałtowcy, otrzymują, tak jak dotychczas, zryczałtowany zwrot podatku VAT na poziomie 7%.
Magdalena Szymańska