Zwrot podatku rolnego za 2024: gdzie i do kiedy złożyć wniosek?Canva
StoryEditorPodatek rolny 2024

Zwrot podatku rolnego za 2024: gdzie i do kiedy złożyć wniosek?

10.10.2024., 11:15h

Rolnicy otrzymają zwrot podatku rolnego za 2024 rok. Kto może liczyć na to wsparcie? Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Zwrot dwóch rat podatku rolnego dla rolników

Rząd przyjął przepisy o zwrocie podatku rolnego za 2024 rok. Ze wsparcia nie będą jednak mogli skorzystać wszyscy rolnicy, a jedynie ci, którzy ponieśli straty powyżej 30 proc. spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu. Państwo zwróci im III i IV ratę podatku. 

Przypomnijmy. Pierwotnie czwarta rata podatku rolnego miała być obniżona dla wszystkich rolników. Minister rolnictwa obiecał to protestującym rolnikom, ale w lipcu wycofał projekt ustawy w tym zakresie. 

- Uznaliśmy, że wszystkie środki przeznaczone na zwrot czwartej raty podatku należy przesunąć na rzecz rolników, którzy zostali dotknięci różnymi szkodami na skutek gradu, nawałnic, przymrozków i huraganu. Apeluję o zrozumienie dla tego rozwiązania, bo zwracamy nie tylko czwartą ratę, ale i trzecią - mówił dziś w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce minister rolnictwa Czesław Siekierski. Rolnikom ciężko jednak zaakceptować ten pomysł, dlatego zamierzają wznowić protesty. 

Kto może ubiegać się o zwrot podatku rolnego?

O pomoc może ubiegać się rolnik:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny
  • który poniósł szkodę co najmniej 30 proc. spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu, zarówno w uprawach polowych, warzywniczych, jak i sadowniczych

Pomoc będzie wypłacana producentom rolnym w wysokości równowartości III i IV raty podatku rolnego na 2024 r., który wcześniej opłacili.

Zwrot podatku rolnego: gdzie i kiedy złożyć wniosek? Co dołączyć?

Zwrot podatku będzie się odbywał za pośrednictwem ARiMR. Agencja będzie przyjmowała wnioski o wsparcie na formularzu opracowanym i udostępnionym na swojej stronie internetowej. Termin składania wniosków wyznaczono do 15 listopada br. (nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia naboru).

Wniosek o pomoc będzie zawierał wyłącznie dane pozwalające na identyfikację producenta rolnego. Natomiast do wniosku producent będzie zobowiązany dołączyć:

  • kopię protokołu oszacowania szkód, sporządzonego przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, lub
  • kopię polisy ubezpieczeniowej potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych.
  • decyzję ustalającą wysokość podatku rolnego na 2024 r.

1,4 mln hektarów zwolnione z podatku rolnego 

Według ministerstwa rolnictwa pomocą zostanie objęte 10 proc. powierzchni, na którą producenci rolni wnioskują o dopłaty bezpośrednie, czyli ok. 1,4 mln hektarów.

Jak stawka podatku rolnego za 2024?

W 2024 roku stawka podatku rolnego wynosi: 

  • 224,075 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych (równowartość 2,5 q), 
  • 448,15 zł od 1 ha gruntów pozostałych (równowartość 5 q).

Kamila Szałaj

image
Stawki dopłat bezpośrednich 2024

Nowe STAWKI ekoschematów. Ministerstwo podaje ostateczną wysokość dopłat bezpośrednich

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. październik 2024 20:02