KE: 37 mln euro dla polskich rolników
- Komisja Europejska przydzieliła Polsce 37 milionów euro na wsparcie producentów sadów i winorośli, którzy zostali poszkodowani w wyniku kwietniowych przymrozków oraz majowych gradobić – poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Czesław Siekierski. O tym wsparciu z rezerwy rolnej pisaliśmy już wczoraj TUTAJ.
Polska dołoży 200 proc. środków krajowych dla rolników?
Siekierski zaznaczył, że Polska może dwukrotnie powiększyć tę kwotę. Wówczas do rolników trafiłoby 111 mln euro, czyli 473 mln zł.
- Będziemy zabiegać o dwukrotne zwiększenie kwoty ze środków budżetowych, ze strony ministerstwa finansów i ze strony rządu – zaznaczył minister. Dodał, że pomimo trudności budżetowych rząd powinien skorzystać z możliwości zwiększenia puli wsparcia.
Siekierski: straty dużo większe niż proponowana pomoc
Siekierski poinformował, że na obecną chwilę pierwsze szacunki wykazują, że straty są kilkukrotnie większe niż przewidywane wsparcie.
- Straty nie zostaną pokryte tą pomocą. Ale ma ona służyć rolnikom na podtrzymanie produkcji – zaznaczył.
Jaka pomoc dla rolników po przymrozkach i gradzie?
Według Siekierskiego, poza rekompensatami, poszkodowani rolnicy będą zwalniani przez gminy z podatku rolnego i z czynszu dzierżawnego przez KOWR. Natomiast KRUS miałby przesunąć im termin opłacenia składek.
Kiedy ruszy wypłata pomocy po przymrozkach i gradobiciu?
Zgodnie z unijnymi przepisami pieniądze mają trafić do rolników najpóźniej do 31 stycznia 2025 roku. Natomiast Siekierski poinformował, że ARiMR rozpocznie wypłatę jesienią.
Minister wyjaśnił też, że do 31 października Polska musi notyfikować do KE:
- opis systemu wsparcia
- kryteria używane do określenia metod przyznawania pomocy, ich kwoty oraz uzasadnienie rozdzielenia pomocy pomiędzy rolników
- zamierzony skutek systemów wsparcia w kontekście zrekompensowania producentom poniesionych strat finansowych
- działania podjęte w celu zweryfikowania zamierzony skutek został odpowiednio osiągnięty
- działania podjęte w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji oraz nadkompensacji
- prognoza wypłat pomocy unijnej w podziale na miesiące do 31 stycznia
- poziom dodatkowej pomocy krajowej
- działania podjęte w celu zweryfikowania spełnienia przez rolników warunków kwalifikowalności oraz zabezpieczenia interesów finansowych UE
Natomiast do 15 czerwca 2025 r. Polska jest zobowiązana przedstawić Komisji Europejskiej raport o stanie realizacji wsparcia.
Przymrozki zniszczyły rolnikom uprawy
Przypomnijmy. Pod koniec kwietnia w Polsce wystąpiły silne przymrozki, głównie na Lubelszczyźnie i Sandomierszczyźnie. Rośliny były w zaawansowanych fazach rozwojowych. Do tego w maju doszedł grad, który do reszty zniszczył sadownikom plony i uszkodził inne uprawy praktycznie w całej Polsce.
- W 9 na 16 województw wystąpiły ekstremalne warunki pogodowe. Odnotowaliśmy spadek temperatury nawet do minus 8°C, gdzie czas ekspozycji roślin wynosił nawet do 12 godzin. Stąd znaczne straty odnotowały przede wszystkim nasze zagłębia sadownicze – informowała pod koniec czerwca zastępca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych MRiRW Joanna Trybus.
Pomoc z UE otrzymają także sadownicy poszkodowani w Czechach (15 mln euro), Austrii (10 mln euro) oraz Portugalii (15 mln euro).
Kamila Szałaj