Resort rolnictwa przygotowuje kolejną pomoc dla rolników. Tym razem wsparcie ma trafić do producentów trzody, zbóż, roślin strączkowych i ziemniaków oraz ryb.
W opublikowanym dziś wykazie prac legislacyjnych pojawiła się zapowiedź projektu rozporządzenia, które przewiduje nowe formy pomocy.
Będą nowe dopłaty do świń
Dopłaty mają trafić do producentów rolnych, którzy zgłosili do Agencji do dnia 15 września 2023 r. oznakowanie świń urodzonych w ich gospodarstwie od dnia 1 maja 2023 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r.
Resort rolnictwa uruchamia tę pomoc z uwagi na fakt, że stado loch na chów w Polsce znów się zmniejszyło - w porównaniu z grudniem 2021 r. o 61,4 tys. sztuk (o 9,4%). Natomiast pogłowie loch prośnych spadło o 29,1 tys. sztuk (o 6,7%) do 404,8 tys. sztuk.
- Spadek liczby gospodarstw wynika głównie z czynników rynkowych – braku lub bardzo niskiej opłacalności produkcji spowodowanej m.in. coraz wyższymi kosztami produkcji wynikającymi m.in. z inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zagraża to utarcie płynności finansowej podmiotów prowadzących chów trzody chlewnej – tak pomoc uzasadnia resort rolnictwa.
Pomoc do zakupu materiału siewnego
Pomoc ma trafić także dla producentów rolnych, którzy zakupili od dnia 15 lipca 2022 r. do dnia 15 czerwca 2023 r. materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych.
- W związku z destabilizacją sytuacji na światowych rynkach żywności i produktów rolnych spowodowaną agresją Federacji Rosyjskiej niezbędne podejmowanie działań zwiększających stabilność produkcji roślinnej. Jednym z czynników mogącym mieć wpływ na stabilizację tego rynku wydaje się być zwiększenie wymiany kwalifikowanego materiału siewnego – uzasadnia ministerstwo.
Dopłaty w sektorze rybołówstwa
Resort rolnictwa zamierza uruchomić dopłaty także dla podmiotów prowadzących działalność w sektorze rybołówstwa poszkodowanych w związku z sytuacją ekologicznej na wodach rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, jeziora Dąbie lub obiektach akwakultury powiązanych z tymi wodami.
- Projektowana pomoc powinna wpłynąć na poprawę płynności finansowej podmiotów prowadzących działalność rolniczą oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie akwakultury i rybołówstwa – ocenia Ryszard Bartosik.
Resort rolnictwa nie określił jeszcze wysokości dopłat ani budżetu pomocy. Wiadomo jednak, że pomoc będzie wypłacana przez ARiMR. Będziemy Was informować, jeśli pojawią się informacje w tej sprawie.
Planowany termin przyjęcia rozporzędzenia to II kwartał.
oprac. Kamila Szałaj