Będą ułatwienia dla młodych rolników. Zmiany w punktacjiCanva
StoryEditorpremia dla młodego rolnika

Będzie łatwiej o premię dla młodego rolnika

18.12.2024., 17:00h

Od przyszłego roku wnioskowanie o premię dla młodego rolnika wypłacaną z II filaru Wspólnej Polityki Rolnej ma być bardziej dostosowane do potrzeb przekazujących i przejmujących gospodarstwa oraz systemu emerytalnego, który nie pozwala przejść na emeryturę rolnikom wcześniej niż w wieku 65 lat. Ponadto łatwiejszy dostęp do premii mają mieć wykształceni następcy oraz ci, którzy chcą kontynuować prowadzenie produkcji zwierzęcej.

Ile punktów musi otrzymać wniosek, by przeszedł weryfikację?

Przypomnijmy, że aby wniosek młodego rolnika o premię przeszedł pozytywną weryfikację musi uzyskać minimum 7 punktów za spełnienie kryteriów wyboru. Takich kryteriów jest osiem i są to kolejno:

  • posiadane kwalifikacje zawodowe lub umiejętności,

  • różnica wieku pomiędzy przekazującym użytki rolne a młodym rolnikiem,

  • powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie,

  • przejmowanie gospodarstwa w całości,

  • prowadzenie produkcji zwierzęcej,

  • uczestnictwo w systemach jakości,

  • dotychczasowa aktywność zawodowa wnioskodawcy,

  • wielkość ekonomiczna gospodarstwa.

Jak pisaliśmy w numerze 36. „Tygodnika”, cytując głosy rolników oraz doradców, choć z pozoru nie wydaje się to takie trudne, rzeczywistość wygląda inaczej, co zniechęca młodych nie tylko do występowania po premię, ale także w ogóle do zajmowania się prowadzeniem gospodarstwa.

Kryterium wieku

W uchwale przyjętej na początku grudnia przez Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla WPR 2023–2027, zaproponowano, aby kryterium dotyczące różnicy wieku pomiędzy przekazującym UR a młodym rolnikiem zostało zmienione i koncentrowało się na różnicy wieku między przekazującym i przejmującym użytki rolne, a nie uzależniało otrzymania punktów od tego, czy gospodarstwo zostało przejęte w całości.

 

Punkty będą więc przyznawane za różnicę wieku pomiędzy przekazującym użytki rolne (niekoniecznie całe gospodarstwo) a młodym rolnikiem. Uwaga: młody rolnik otrzyma punkty za to kryterium, jeśli wszystkie przekazane użytki rolne staną się wyłącznie jego własnością albo wejdą do małżeńskiej wspólności majątkowej. Nie wchodzi więc w grę np. dzierżawa ziemi od rodziców, ale za to rodzice mogą zostawić sobie np. zwierzęta i część ziemi (także powyżej 0,5 ha). Punktacja w tym kryterium pozostanie. Tak więc, jeżeli różnica wieku pomiędzy przekazującą a młodym rolnikiem wynosi:

  • powyżej 15 do 25 lat – przyznaje się 3 punkty;

  • powyżej 25 lat – przyznaje się 5 punktów.

W przypadku kryterium „Przejmowanie gospodarstwa w całości”, punkty będą przyznawane, jeżeli młody rolnik otrzyma na wyłączną własność lub do małżeńskiej wspólności majątkowej wszystkie użytki rolne wchodzące w skład gospodarstwa przekazującego (a jeśli przekazujących jest więcej – przynajmniej od jednego przekazującego) o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha. Przy czym przekazujący mogą pozostawić sobie nie więcej niż 0,5 ha użytków rolnych. Przekazanie gospodarstwa w całości oznacza także konieczność przekazania młodemu rolnikowi zwierząt.

 

Jeśli młody rolnik przejmie wszystkie użytki rolne oraz zwierzęta, jakie posiadali przekazujący, za to kryterium otrzyma 5 punktów, czyli o 1 punkt więcej niż jest to obecnie.

Ze względu na to, że produkcja zwierzęca jest bardzo pracochłonna i kapitałochłonna, a liczba gospodarstw prowadzących taką produkcję spada, zaproponowano, aby za prowadzenie produkcji zwierzęcej przyznawać również o 1 punkt więcej, czyli zamiast 2 punktów – 3 punkty. Aby otrzymać punkty za to kryterium, młody rolnik musi się jednak zobowiązać, że co najmniej 50% wyliczonej w biznesplanie docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa będzie osiągnięta z produkcji zwierzęcej.

image
Zrzutka

Rolnik musi zapłacić ogromną karę. Na zebranie pieniędzy ma 4 dni

Więcej punktów za kwalifikacje

Komitet Monitorujący zadecydował też o zwiększeniu, do maksymalnie 5, liczby punktów za „Posiadane kwalifikacje zawodowe lub umiejętności”. Punktacja będzie zwiększona o 1 punkt, odpowiednio za każdy poziom posiadanych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności. Decyzję tę argumentuje się tym, że gospodarstwa prowadzone przez lepiej wykształconych rolników osiągają wyższą efektywność produkcji.

 

Tym samym po zmianach punktacja za to kryterium będzie wyglądała następująco:

  • wykształcenie wyższe oraz stopień doktora nauk rolniczych (w dyscyplinie: zootechnika, zootechnika i rybactwo, ogrodnictwo, rolnictwo i ogrodnictwo, weterynaria, agronomia lub inżynieria rolnicza) lub weterynaryjnych – 5 punktów;

  • wykształcenie wyższe – ukończenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia, lub jednolitych studiów magisterskich, lub studiów magisterskich, na kierunku: rolnictwo, ogrodnictwo, weterynaria, technika rolnicza i leśna, zootechnika, architektura krajobrazu lub na kierunkach studiów, w ramach których treści związane z działalnością rolniczą zajmują łącznie co najmniej 120 godzin – 5 punktów;

  • wykształcenie wyższe – ukończenie studiów pierwszego lub studiów drugiego stopnia, lub jednolitych studiów magisterskich, lub studiów magisterskich, na kierunku innym niż wymienione powyżej, oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub ukończenie studiów podyplomowych w zakresie związanym z działalnością rolniczą (takich, których program obejmuje co najmniej jedno z następujących zagadnień: ekonomika rolnictwa, organizacja lub technologia produkcji rolniczej, marketing artykułów rolnych, rachunkowość rolnicza, agrobiznes) – 5 punktów;

  • wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz kwalifikacje w zawodzie technik: rolnik, ogrodnik, architektury krajobrazu, hodowca koni, pszczelarz, weterynarii (w przypadku, gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt), agrobiznesu, mechanizacji rolnictwa, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, turystyki wiejskiej, turystyki na obszarach wiejskich – 5 punktów;

  • wykształcenie zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe oraz kwalifikacje w zawodzie: rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych – 4 punkty;

  • tytuł wykwalifikowanego robotnika lub tytuł mistrza, lub tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza, w zawodzie: rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, uzyskany w formach pozaszkolnych oraz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie – 3 punkty;

  • wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie – 2 punkty.

image
pieniądze

Ekoschematy 2025: rolnicy dostaną dopłaty do mniejszej powierzchni

200 tys. zł dla młodego rolnika

W tegorocznym naborze o premię dla młodego rolnika w wysokości 200 tys. zł ubiegało się 3 tys. rolników, przed rokiem złożono zaledwie o 900 wniosków więcej. Miejmy nadzieję, że kolejne nabory spotkają się z większym zainteresowaniem i uzbieranie 7 punktów dzięki zwiększonej punktacji w wybranych kryteriach będzie łatwiejsze.

Magdalena Szymańska

fot. Canva

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. grudzień 2024 17:02