Aplikacja suszowa źle szacuje straty
Jak wynika z pisma skierowanego przez Łódzką Izbę Rolniczą do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy skarżą się na działanie aplikacji suszowej. Okazuje się, że wyniki kalkulacji przeprowadzonej przez system w przypadku starty nie przekraczają 30% średniej, rocznej produkcji roślinnej. Farmerzy zwracają uwagę na fakt, że są to dane zaniżone, nieodzwierciedlające rzeczywistej sytuacji.
Jakie mogą być skutki nieprawidłowego działania aplikacji suszowej?
Zaniżone wyniki mogą przełożyć się na uniemożliwienie rolnikom ubiegania się o pomoc na podstawie informacji opublikowanej przez MRiRW 5 stycznia 2023 r.
Aplikacja suszowa źle działa
Zdaniem rolników, działanie aplikacji suszowej pozostawia wiele do życzenia. Jak wskazują beneficjenci, w niektórych przypadkach na sąsiednich działkach różnice w szacowaniu strat wynoszą 20-30%, np. na polu, gdzie rosła kukurydza i ziemniaki, strata wyszacowana w kukurydzy osiągnęła poziom 46%, a w uprawie ziemniaka 22%.
O co wnioskuje IRWŁ?
Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wystąpiła z wnioskiem o wprowadzenie przepisu, na którego podstawie o pomoc suszową będą mogli się ubiegać producenci rolni, których straty nie przekroczyły 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: IRWŁ