Czy rząd wprowadzi kredyty dla rolników z oprocentowanie na 1% na 25 lat?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKredyty dla rolników

Czy rząd wprowadzi kredyty dla rolników z oprocentowaniem na 1% na 25 lat?

29.07.2024., 12:30h

Rolnicy domagali się wprowadzenia tanich kredytów konsolidacyjnych z oprocentowaniem 1% na 25 lat. Czy rząd przychylił się do ich próśb?

Pomimo upływu czasu rolnicy nadal są w trudnej sytuacji. Wciąż liczą przychody, których właściwie nie ma, by móc uregulować zobowiązania finansowe „wiszące” nad nimi od wielu miesięcy. W marcu wystąpili do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wprowadzenie przez rząd tanich kredytów konsolidacyjnych z oprocentowaniem 1% na 25 lat, o czym pisaliśmy w artykule pt.: „Rolnicy pod ścianą. Rząd uruchomi tanie kredyty konsolidacyjne na 25 lat?”

Teraz rolnicy doczekali się odpowiedzi z resortu rolnictwa i nie wynika z niej, by działania rządu miały w przyszłości dotyczyć spełnienia próśb rolników.

Kredyty na utrzymanie płynności finansowej z ARiMR

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski w odpowiedzi na pismo wystosowane w marcu przez Krajową Radę Izb Rolniczych do resortu rolnictwa przypomniał, że aktualnie mają oni możliwość ubiegania się w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o kredyty na utrzymanie płynności finansowej z linii UP, których oprocentowanie należne bankowi płacone przez kredytobiorcę wynosi 2%.

Ponadto tolnicy mogą się ubiegać o następujące kredyty na:

  • utrzymanie płynności finansowej (linia UP), w których oprocentowanie należne bankowi płacone przez kredytobiorcę wynosi 2%,
  • inwestycje w rolnictwie i w rybactwie śródlądowym (linia RR),
  • zakup użytków rolnych (linia Z),

  • inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji i udziałów (linia PR),

  • wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę (linia K01 i linia K02),

  • ponowne uruchomienie produkcji świń zaprzestanej w związku z ASF (linia KPS).

Ponadto nadmienił, że o wsparcie z Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po wybuchu wojny w Ukrainie rolnicy mogą się ubiegać wyłącznie do 31 grudnia 2024 r.

FGR dla rolników

Krajewski zaznaczył również, że oprócz kredytów na utrzymanie płynności finansowej z linii UP i Tymczasowych środków w celu wsparcia gospodarki po wybuchu wojny dla rolników w Banku Gospodarstwa Krajowego został utworzony Fundusz Gwarancji Rolnych, mający na celu wsparcie gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego w dostępie do finansowania poprzez udzielanie gwarancji oraz dofinansowania w formie dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych objętych tymi gwarancjami.

Dzięki temu rolnicy mogą ubiegać się o gwarancję FGR w bankach kredytujących, które podpisały umowę z BGK.

Komu przysługują kredyty z gwarancją?

Kredyty z gwarancją o maksymalnej kwocie 5 mln zł przysługują:

  • rolnikom,
  • przetwórcom sektora rolno-spożywczego (w tym duże przedsiębiorstwa w określonym zakresie),
  • przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz rolnictwa i leśnictwa.

Natomiast maksymalna kwota kredytu z gwarancją w przypadku dużych przedsiębiorstw wynosi 10 mln zł.

Udzielenie gwarancji jest bezpłatne, a jej zakres obejmuje 80%.

Jakie oprocentowania do kredytu obrotowego może uzyskać rolnik?

Uzyskanie dopłaty do kredytu obrotowego poza gwarancją:

  • dotyczy tylko kredytów obrotowych niepowiązanych z inwestycją EFRROW udzielonych z przeznaczeniem na bieżące finansowanie działalności gospodarczej do 31 grudnia 2025 r.
  • obejmuje maksymalnie okres 12 miesięcy licząc od daty uruchomienia kredytu objętego gwarancją FGR,
  • wynosi 2% w skali roku dla kredytów udzielonych do 30 czerwca 2022 r. albo 5% dla kredytów udzielonych po 1 lipca 2022 r. (jeżeli roczna stawka procentowa kredytu obrotowego jest niższa, to wysokość dopłaty równa się wysokości odsetek naliczonych przez bank kredytujący),
  • stanowi pomoc publiczną w przypadku kredytu udzielonego rolnikom oraz przetwórcom produktów rolnych albo pomoc de minimis w przypadku kredytu udzielonego przetwórcom produktów nierolnych.

Natomiast jeżeli chodzi o wysokość dopłaty do oprocentowania kredytu, to odpowiada ona wartości pomocy publicznej albo de minimis.

Przeczytaj również:

image
Analizy rynkowe

Tanie kredyty dla ukraińskich mleczarzy

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KRIR, MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 16:39