8 lutego br. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu wznowienie „Programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie” oraz przesunięcie środków pomiędzy Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska w taki sposób, by wszystkie fundusze przeznaczone na realizację tych przedsięwzięć zostały wykorzystane. Dzięki temu ze wsparcia mogłaby skorzystać większa liczba rolników. Jak się okazuje, sprawą zajął się już Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Siekierski popiera wapnowanie gleby
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w odpowiedzi na pismo KRIR przyznał, że podziela ich zdanie co do tego, że zabiegi wapnowania gleby są konieczne, by zarówno jej jakość, jak i jakość wód pozostawały na wysokim poziomie. Co zdaniem szefa resortu, niestety, nie zawsze jest możliwe, ze względu na pomijanie tego zabiegu przez rolników.
Siekierski wystąpił o przedłużenie dopłat na wapnowanie o kolejne lata
W związku z prośbą rolników o kontynuację „Programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie” minister Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska o jego przedłużenie na kolejne lata.
NFOŚiGW przeprowadzi relokację środków
Szef resortu podjął również temat relokacji środków finansowych pomiędzy Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tak, aby pieniądze przeznaczone na zakup wapna nawozowego zostały w pełni wykorzystane, a rolnicy, którzy ponieśli koszty kwalifikowane do 31 października 2023 r., mogli z nich skorzystać.
Jak się okazuje, NFOŚiGW zaakceptowało pomysł rolników i podjęło działania mające na celu relokację środków z WFOŚiGW, które wykazują nadwyżkę do tych, które mają braki.
Wypłata na wapnowanie będzie później?
Jak wyjaśnia minister rolnictwa, w związku z podjęciem przez NFOŚiGW wyżej wymienionych działań, trwają ustalenia co do zmiany terminu rozpoczęcia wypłaty środków z 31 marca do 30 września 2024 r., wynikającej z konieczności wprowadzenia zmian do Programu.
Podjęcie powyższych działań będzie możliwe po wydaniu akceptacji przez minister klimatu i środowiska.
Oprac. Justyna Czupryniak