Ministerstwo rolnictwa chce zagwarantować rekompensaty większej liczbie rolników, którym skup nie zapłacił pieniędzy. W związku z tym minister rolnictwa i rozwoju Anna Gembicka wraz posłem Jarosławem Sachajko z Kukiz15 zaproponowali zmiany w utworzonym od 1 lipca 2023 roku Funduszu Ochrony Rolnictwa.
Fundusz Ochrony Rolnictwa na nowych zasadach
Aktualnie z Funduszu są przyznawane rekompensaty rolnikom, którzy nie otrzymali zapłaty od niewypłacalnej firmy skupującej. Przepisy zezwalają na wypłatę wyłącznie wtedy, gdy producent rolny jest indywidualnie wymieniony na liście wierzytelności. Teraz to grono ma się powiększyć o rolników, którzy są członkami spółdzielni. Mają oni otrzymać rekompensatę w przypadku, gdy podmiot skupujący produkty od spółdzielni stał się niewypłacalny.
– Proponowana zmiana w ustawie o Funduszu Ochrony Rolnictwa umożliwi wypłacanie rekompensat z tytułu braku zapłaty za produkty rolne podmiotom skupującym, które stały się niewypłacalne, producentom rolnym będącym członkami spółdzielni również w przypadku, gdy spółdzielnia jest wierzycielem tego podmiotu – poinformowała minister Gembicka.
Zdaniem ministerstwa planowana zmiana umożliwi włączenie rozszerzonej listy wierzycieli wraz ze spółdzielnią również jej członków, którym spółdzielnia nie uregulowała należności na dostarczone produkty rolne.
450 rolników otrzyma rekompensaty za niezapłacone produkty
W 2023 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyznał rekompensaty 450 rolnikom, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne od firm, które w 2022 roku stały się niewypłacalne w 2022 r. Łącznie KOWR przekazał ponad 17 mln zł.
W 2024 roku też będzie można złożyć wniosek o rekompensatę do FOR
W 2024 r. rolnicy będą mogli składać wnioski do KOWR o rekompensatę za sprzedane produkty rolne skupom, które stały się niewypłacalne w 2023 r.
oprac. Kamila Szałaj