KRIR domaga się zwiększenia limitów sprzedaży w RHD. Na jakie produkty?
24 października 2023 Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o zweryfikowanie limitów sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego. Chodziło przede wszystkim o zwiększenie limitów w przypadku świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego i końskiego oraz produkowanych z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych i mięsa mielonego, sprzedawanych w ramach RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.
Jaki jest limit sprzedaży mięsa w RHD?
W swojej odpowiedzi MRiRW odniosło się do obowiązujących obecnie limitów sprzedaży świeżego mięsa oraz wyrobów mięsnych w ramach RHD.
“Maksymalny limit zbywania ww. produktów pochodzenia zwierzęcego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego wynosi 2300 kg rocznie i ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do dostarczania tych produktów ww. zakładom, nie zaś do ich zbywania/sprzedaży konsumentom” - przypomina resort rolnictwa zainteresowanym rolnikom.
MRiRW: RHD służy sprzedawaniu małych ilości produktów
Ministerstwo Rolnictwa nie jest na razie skłonne przychylić się do wniosku KRIR o zwiększenie limitów sprzedaży mięsa w ramach RHD. Resort podkreśla bowiem, że z założenia projekt rolniczego handlu detalicznego miał służyć wprowadzaniu do obiegu niewielkich ilości wyprodukowanej w gospodarstwie rolnym żywności.
“Działalność RHD została wprowadzona w polskim porządku prawnym w odpowiedzi na oczekiwania rolników, którzy wnioskowali o umożliwienie im prowadzenia produkcji żywności w gospodarstwie rolnym na małą skalę, w celu jej zbywania konsumentom i lokalnym zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta na uproszczonych zasadach z zakresu prawa żywnościowego i z zastosowaniem możliwych ulg w opodatkowaniu” - podkreśla w swoim stanowisku MRiRW.
Dlaczego MRiRW nie chce podnieść limitów sprzedaży w ramach RHD?
Ministerstwo Rolnictwa podkreśla jednak, że nie chodzi tylko o założenia, związane z funkcjonowaniem RHD, ale także o prawo. Maksymalne ilości dostaw produktów pochodzenia zwierzęcego muszą bowiem spełniać przesłanki dla działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MLO), wskazane w przepisach prawa Unii Europejskiej i wyjaśnione w wytycznych Komisji Europejskiej. Gdyby limity te zostały podniesione, gospodarstwa prowadzące RHD nie mogłyby skorzystać z odstępstw i ułatwień z zakresu prawa żywnościowego, określonych w tych przepisach unijnych.
Rolniku, chcesz sprzedawać mięso? Wybierz inną działalność niż RHD
Odpowiedź z resortu rolnictwa z pewnością wprawi niejednego rolnika w złość. Znalazła się w niej bowiem sugestia, że jeżeli gospodarz jest nieusatysfakcjonowany z obecnego obrotu produktami pochodzącymi z jego gospodarstwa, może zrezygnować z rolniczego handlu detalicznego i zamiast tego wybrać działalność w ramach MLO lub inną. Wówczas będzie on mógł skorzystać z wyższych limitów sprzedaży mięsa, które przysługują tego typu przedsiębiorstwom.
Czy MRiRW podniesie limity sprzedaży mięsa w RHD?
Odpowiedź na pismo KRIR z 24 października jest negatywna. Resort rolnictwa na razie nie zamierza podwyższać limitów sprzedaży mięsa w rolniczym handlu detalicznym. MRiRW zaznaczyło jednak w swojej odpowiedzi, że “wniosek KRIR zostanie ponownie rozważony w przypadku podjęcia decyzji o kolejnej nowelizacji przepisów krajowych o działalności RHD”.
źródło: KRIR
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements