Rolnicy poszkodowani przez ostatnie przymrozki i gradobicie czekają na pomoc. Wielu z nich straciło wszystkie plony. W najgorszej sytuacji są sadownicy z powiatu opolskiego, kraśnickiego i lubelskiego na Lubelszczyźnie, a także z rejonu wareckiego (woj. mazowieckie). Tam grad ściął rośliny do tego stopnia, że nie będą owocować nawet w przyszłym roku.
Kiedy pomoc dla poszkodowanych rolników?
Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak poinformował wczoraj w Lublinie, że pierwsze wypłaty dla poszkodowanych będą za miesiąc, pod koniec czerwca.
- Wnioskujemy do ministra finansów o zabezpieczone środków na ten cel w budżecie państwa - przekazał Czerniak, cytowany przez PAP.
Jakie stawki rekompensat?
Na razie nie wiadomo, jakie będą stawki pomocy. Minister pytany o tę kwestię nie chciał zdradzić szczegółów, ale jako przykład podał rekompensaty wypłacone rolnikom w 2023 roku. Było to od 625 zł do 5 tys. zł/ha, w zależności od stopnia straty i uprawy (drzewa owocowe, truskawki, maliny i inne krzewy owocowe).
Czerniak przypomniał też, że sadownik ma 30 dni roboczych na przedstawienie skali strat.
Jakie inne formy pomocy dla poszkodowanych rolników?
Poza rekompensatami, rolnicy będą mogli skorzystać z innych form pomocy, jak kredyty na preferencyjnych warunkach z ARiMR; pomoc KRUS w spłacie bieżących zobowiązań; pomoc samorządów czy KOWR w formule de minimis; czy celowe wsparcie marszałka województwa dla gmin. Takie wsparcie już uruchomił marszałek lubelski. Sadownicy z gmin Opole Lubelskie, Chodel i Józefów nad Wisłą otrzymają w sumie 300 tys. zł. Więcej o dostępnych formach pomocy piszemy TUTAJ.
Sadownicy apelują do premiera Tuska
Sadownicy ze Związku Sadowników RP apelowali też do premiera Donalda Tuska o pilne prolongaty obecnych kredytów i o uruchomienie specjalnej linii kredytowej z dwuletnim okresem karencji.
KE uruchomi pomoc dla rolników?
Polski rząd stara się także o unijne wsparcie dla poszkodowanych rolników. 27 maja w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa zaapelował o to wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Wniosek ten poparła znaczna część krajów.
- Komisja Europejska powinna podjąć działania w celu uruchomienia nadzwyczajnej pomocy dla producentów owoców i winorośli, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków i gradobić – ocenia Kołodziejczak.
Kamila Szałaj