Polska już wykorzystała limit pomocy de minimis w rolnictwie na 2023 rok
19 października Polska wykorzystała tegoroczny limit pomocy de minimis w rolnictwie. Dla rolników oznacza to, że nawet jeśli nie wyczerpali swojego limitu na gospodarstwo, który wynosi 20 tys. euro w ciągu 3 lat obrotowych, nie będą mogli już w tym roku skorzystać z żadnej pomocy, która jest wypłacana w formule de minimis.
Z jakiej pomocy nie będą mogli skorzystać rolnicy ze wzgledu na wyczerpany limit pomocy de minimis?
Dotyczy to sadowników i producentów truskawek, którzy ubiegali się w tym roku o pomoc z tytułu szkód spowodowanych wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu, u których straty są na poziomie nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.
W formule de minimis w rolnictwie wypłacane są także dopłaty do oprocentowania niektórych kredytów preferencyjnych, np.:
-
na zakup użytków rolnych (linia Z);
-
na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów (linia PR);
-
na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, tzw. klęskowe (linia inwestycyjna K01, linia obrotowa K02), jeśli szkody w produkcji spowodowane przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę wynoszą nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej;
-
na ponowne uruchomienie produkcji świń zaprzestanej w związku z ASF (linia KPS).
W tej formule wypłacane są także dopłaty do materiału siewnego, ale nie te, o które rolnicy wnioskowali w związku z kryzysem wojennym, tylko te, o które rolnicy ubiegają się już od wielu lat.
Koniec ze zwolnieniami i ulgami w podatku rolnym
W związku z wykorzystaniem limitu pomocy de minimis w rolnictwie do końca roku nie będzie możliwe również skorzystanie ze zwolnień i ulg w podatku rolnym z tytułu nabycia gruntów na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha. Tym samym rolnicy, którzy nie wstrzymają się z zakupem ziemi rolnej do przyszłego roku, a mogliby liczyć na ulgę podatkową, będą musieli zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zwracamy jednocześnie uwagę, że ulga inwestycyjna w podatku rolnym nie jest pomocą zaliczaną do de minimis w rolnictwie. W tej formule są natomiast realizowane tzw. ulgi klęskowe, ale tylko pod warunkiem wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co rzadko się zdarza, oraz przedmiotowe zwolnienia i ulgi inne niż określone w ustawie o podatku rolnym uchwalone przez radę gminy.
Wstrzymane dopłaty do wapnowania i dopłaty dla pszczelarzy
Ponadto do końca roku, ze względu na wyczerpanie limitu de minimis, wstrzymana zostanie także wypłata dopłat do wapnowania realizowanego przez NFOŚiGW oraz pomoc dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich i dotacji do utylizacji padłych zwierząt gospodarskich.
Rolnicy nie mogą także skorzystać z ulg w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne do KRUS oraz w spłacie czynszu dzierżawnego za grunty dzierżawione od KOWR.
Jaki jest limit pomocy de minimis w rolnictwie dla Polski?
Warto zaznaczyć, że wypłacanie wsparcia w tej formule jest dość wygodne dla państw członkowskich UE, ponieważ nie wymaga zgody Komisji Europejskiej. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie są to pieniądze zarezerwowane w unijnym budżecie dla poszczególnych krajów, każdy ma natomiast swój limit, podobnie jak rolnicy, który może wykorzystać na udzielanie z własnego budżetu określonych rodzajów wsparcia.
Limit jest liczony tak samo jak dla rolników dla 3 lat obrotowych. W przyszłym roku do limitu będzie wliczał się 2024 r. oraz lata 2023 i 2022. Dla Polski wynosi on prawie 296 mln euro.
dr Magdalena Szymańska
Limit pomocy de minimis w rolnictwie na 2023 r. wyczerpany. Co to oznacza dla rolników?