Zniesione limity i więcej środków - pomoc de minimis po nowemu.
StoryEditor

Pomoc de minimis dwa razy wyższa. Rolnicy zwolnieni z pilnowania limitów

16.01.2025., 09:00h

Od tego roku limit pomocy de minimis na gospodarstwo rolne wynosi 50 tys. euro. Taką decyzję podjęła Komisja Europejska w grudniu ubiegłego roku. Prace nad zwiększeniem tego limitu rozpoczęły się w połowie 2024 r. Wnioskowała również o to Polska.

Konsultacje przyniosły skutek. Limity krajowe zwiększone

Wcześniejszy limit wprowadzono rozporządzeniem unijnym w 2019 r. Miało ono wygas­nąć 31 grudnia 2027 r. W maju 2024 r., z uwagi na presję inflacyjną w ostatnich latach i obecną sytuację, w tym m.in. wysokie ceny surowców, które wpływają na sektor rolny, Komisja rozpoczęła przegląd tego rozporządzenia. W ramach przeglądu przeprowadzono konsultacje publiczne, rozpoczęte w czerwcu 2024 r., a w lipcu i październiku 2024 r. zorganizowano spotkania z państwami członkowskimi. Podczas konsultacji i spotkań wiele zainteresowanych stron wzywało do podwyższenia pułapu indywidualnego i limitu krajowego, aby odzwierciedlić inflację i zmiany na rynku.

Jak będzie liczony limit po nowemu?

Rozporządzenie unijne, które ustanowiło nowy limit, będzie obowiązywać do 31 grudnia 2032 r. Oprócz zwiększenia limitów na gospodarstwo nowe przepisy zwiększyły także krajowe limity, które są obliczane na podstawie wartości produkcji rolnej państwa członkowskiego. Limit po zmianach jest liczony na bazie okresu referencyjnego z lat 2012–2023, zamiast 2012–2017, jak było dotychczas, i wynosi 2% krajowej produkcji rolnej (wcześniej 1,5%). Pozwala to uwzględnić zwiększoną wartość produkcji rolnej, szczególnie w ostatnich latach, zwiększając tym samym krajowy limit dla wszystkich państw członkowskich.

Pułap sektorowy do likwidacji

Nowe przepisy zlikwidowały także pułap sektorowy, który uniemożliwiał państwom członkowskim udzielanie pomocy de minimis przekraczającej 50% krajowego pułapu w odniesieniu do tego samego sektora produkcji.

Rozporządzenie z grudnia 2024 r. wprowadza również obowiązkowy centralny rejestr pomocy de minimis na poziomie krajowym lub europejskim. Zwiększy to przejrzystość i zmniejszy obciążenia administracyjne rolników, którzy prowadzą działalność głównie jako mikroprzedsiębiorstwa i obecnie korzystają z systemu oświadczeń.

Szybsze i sprawniejsze wsparcie finansowe dla rolników

Dzięki nowym przepisom państwa członkowskie będą mogły w większym stopniu wspierać rolników w prosty, szybki, bezpośredni i skuteczny sposób, ponieważ wsparcie udzielane w formule de minimis nie wymaga powiadamiania Komisji ani jej zatwierdzenia.

Pomoc tę w Polsce udziela się na różne cele i jej zakres się zmienia. W 2024 r. były to:

  • dopłaty do: wapnowania, kwalifikowanego materiału siewnego, oprocentowania kredytów klęskowych i inwestycyjnych;

  • ulgi: inwestycyjna w podatku rolnym, w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne do KRUS, w spłacie czynszu dzierżawnego za ziemię rolną dla KOWR;

  • dotacje: na dostosowanie gospodarstw rolnych do wymogów bioasekuracji w strefie ASF, do utylizacji padłych zwierząt gospodarskich, na zakup czystorasowego buhaja rasy mięsnej;

  • dotacje leśne: do lasów prywatnych, na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych;

  • zwolnienia z dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie ziemi rolnej.

Magdalena Szymańska

fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. styczeń 2025 10:46