Minister rolnictwa zapowiada pomoc po przymrozkachMRiRW
StoryEditorJaka pomoc po przymrozkach?

Pomoc po przymrozkach dla rolników. Dopłaty, zwolnienia i co jeszcze?

13.05.2024., 08:00h
Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział pomoc po przymrozkach. Wśród proponowanych form wsparcia są dopłaty do hektara i tanie kredyty. Co jeszcze?

Przymrozki, które pojawiły się w Polsce pod koniec kwietnia wyrządziły ogromne straty w uprawach. Ucierpiały głównie drzewa i krzewy owocowe, a także winnice. Niskie temperatury uszkodziły też kwitnący rzepak. Ze wstępnych szacunków wynika, że w niektórych powiatach straty sięgają nawet 100 proc. Gminy już przyjmują wnioski o szacowanie strat.

Minister rolnictwa zapowiada pomoc po przymrozkach

W niedzielę 12 maja w Skotnikach i Samborcu (woj. świętokrzyskie) z poszkodowanymi sadownikami spotkał się minister rolnictwa Czesław Siekierski. Poinformował, że rząd zrobi wszystko, aby zapewnić im wsparcie na przetrwanie, ale skala pomocy nie pokryje wszystkich strat.

– Mówimy o różnych formach pomocy. Przygotowujemy je na szczeblu resortowym w konsultacji z producentami i samorządami. Poinformowałem wstępnie o problemie przedstawicieli rządu, w tym premiera i ministra finansów. Jesteśmy na etapie przygotowywania konkretnych materiałów – poinformował w minister rolnictwa.

Jaka pomoc po przymrozkach dla rolników?

Wśród proponowanych form pomocy Siekierski wymienił dopłaty do hektara, ulgi podatkowe, zwolnienia z KRUS i tanie kredyty.

– Będę proponował wprowadzenie różnych form wsparcia. Będą to dopłaty do hektara, ulgi w podatkach, w składkach KRUS, niskooprocentowane, tanie kredyty z przesuniętymi terminami płatności. Będziemy też musieli zrekompensować samorządom, jeśli wprowadzimy pewne zwolnienia od podatków – zaznaczył Siekierski.

Rząd zwróci się do KE o pomoc dla rolników

Szef resortu rolnictwa zapowiedział też, że będzie ubiegał się o wsparcie dla poszkodowanych sadowników także na poziomie Komisji Europejskiej.

– Będziemy rozmawiać z Komisją Europejską, aby uruchomić pewne programy na szczeblu europejskim. Jest to okres dosyć szczególny, bo mamy wybory, ale Komisja Europejska funkcjonuje, więc nie będą potrzebne decyzje Parlamentu Europejskiego – ocenił.

Trwa szacowanie strat w Polsce

Minister poinformował, że określanie konkretnych form wsparcia będzie możliwe dopiero po oszacowaniu strat w skali kraju. Aktualnie zbierane są informacje z Instytutu Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach i z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

– Wszystkie zebrane informacje i dane przedstawię członkom Rady Ministrów, m.in. ministrowi finansów, gdyż nie wszystkie rozwiązania zależą tylko ode mnie – zapewnił minister.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 21:38