Straty powyżej 30% na wielu działkach, a aplikacja suszowa oblicza je na niższym poziomie
Na prośbę naszych Czytelników zwróciliśmy się do resortu rolnictwa o wyjaśnienie metodyki, według której aplikacja suszowa wylicza szkody w produkcji roślinnej, a konkretnie procent strat w średniej rocznej produkcji.
Problem polega bowiem na tym, że chociaż na wielu działkach rolnicy ponieśli straty powyżej 30% lub równe 30%, aplikacja wyliczyła im straty w średniej rocznej produkcji poniżej 30% – nawet gdy te poniżej 30% były w zdecydowanej mniejszości. Nie mogli więc złożyć wniosku o pomoc finansową dedykowaną dla rolników, w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. m.in. suszy.
Jak aplikacja suszowa wylicza szkody w produkcji roślinnej?
Resort rolnictwa wyjaśnia, że wysokość szkód na poziomie średniej rocznej produkcji roślinnej każdego rolnika jest obliczana jako różnica:
-
iloczynu ilości produktów roślinnych wyprodukowanych w roku, w którym wystąpiła susza, i średniej ceny sprzedaży, i
-
iloczynu średniej rocznej ilości produktów roślinnych wyprodukowanych w okresie 3 lat przed wystąpieniem suszy i uzyskanej średniej ceny sprzedaży.
Tak więc na wysokość szkód średniej rocznej produkcji roślinnej ma wpływ nie tylko procentowa wysokość szkód, która określa wysokość plonów, ale również wielkość przychodów z wszystkich upraw w gospodarstwie rolnym.
Takie zasady wynikają z przepisów, według których pomoc tą udzielono. tj. o rozporządzenie Komisji (UE) 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. (Dz. Urz. UE.L Nr 327, str. 1).
Co z pomocą suszową dla rolników, którzy mieli straty poniżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej?
Na pytanie dotyczące ewentualnej wypłaty pomocy suszowej dla rolników, u których w gospodarstwach szkody w produkcji roślinnej nie przekroczyły 30%, resort nie podał konkretów. Odpowiedział jedynie, że aktualne przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR przewidują możliwość ubiegania się o pomoc finansową przez rolników w gospodarstwach, których szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. m.in. suszy wyniosły powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.
Wynika z tego, że aktualnie nie jest ona brana pod uwagę, choć jeszcze w połowie lutego resort rolnictwa zapewniał, że analizuje możliwość objęcia pomocą również rodziny rolnicze w gospodarstwach, których wystąpiły szkody do 30% średniorocznej produkcji roślinnej.
Magdalena Szymańska