Pomoc suszowa: to ostatni dzwonek na złożenie wniosku do ARiMRJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPomoc suszowa

Pomoc suszowa: to ostatni dzwonek na złożenie wniosku do ARiMR

15.03.2024., 11:00h
15 marca br. jest ostatnim dniem na złożenie wniosków o wypłatę rekompensat w związku ze szkodami poniesionymi z powodu suszy w roku 2023. Ilu rolników ostatecznie będzie się ubiegało o wypłatę pieniędzy?

Kto mógł składać wnioski o wypłatę wsparcia z ARiMR?

Nabór wniosków o wypłatę rekompensat w związku ze stratami poniesionymi na skutek suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jest dedykowany producentom rolnym, którzy w swoich uprawach odnotowali straty większe niż 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.

Ilu rolników złożyło wnioski o pomoc suszową?

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od początku naboru wnioski o wypłatę pomocy złożyło ok. 112 tys. rolników.

Jaki stawki pomocy obowiązują w ramach naboru na wypłatę pomocy suszowej?

W naborze wniosków o wypłatę rekompensat za starty poniesione z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych obowiązują 4 stawki pomocy:

  • 1000 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha), w przypadku których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70 proc. plonu.

Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi mniej niż 0,3 DJP/ha oraz upraw drzew i krzewów owocowych lub truskawek, w przypadku których w 2023 r. wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne, grad lub huragan.

  • 500 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha), w przypadku których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu.

Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi mniej niż 0,3 DJP/ha oraz upraw drzew i krzewów owocowych lub truskawek, w przypadku których w 2023 r. wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne, grad lub huragan.

  • 500 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70 proc. plonu, i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi poniżej 0,3 DJP/ha.
  • 250 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu, i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi poniżej 0,3 DJP/ha.

W jakim przypadku kwota wsparcia zostanie pomniejszona o połowę?

Jeżeli rolnik nie ma polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, kwota wsparcia jest pomniejszana o połowę.

Gdzie można składać wnioski o wypłatę wsparcia za straty poniesione w wyniku suszy?

Wnioski o wypłatę wsparcia za straty poniesione z powodu suszy lub innych niekorzystnych warunków atmosferycznych przyjmują powiatowe biura ARiMR. Dokumenty można składać:

  • osobiście,
  • za pośrednictwem osoby upoważnionej w placówce ARiMR,
  • drogą listową,
  • przez platformę ePUAP,
  • za pośrednictwem aplikacji mObywatel dostępnej na stronie gov.pl.

image
Co z pomocą dla 150 tys. rolników?

Pomoc suszowa również w przypadku strat poniżej 30 procent?

oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 16:32