Fundusz nie rozwiązuje kluczowych problemów umowy handlowej UE-Mercosur
Organizacje rolnicze mówią otwarcie: fundusz nie rozwiązuje kluczowych problemów, w szczególności dotyczących wpływu na wrażliwe sektory i braku wzajemności w standardach produkcji na mocy obecnych warunków umowy. Umowie handlowej UE-Mercosur zdecydowanie sprzeciwiają się unijne sektory rolno-spożywcze, które potępiają ją jako przestarzałą i niespójną. Umowa ta ułatwiłaby import produktów rolno-spożywczych na rynek europejski, które są dalekie od standardów narzuconych europejskim producentom i wytwórcom (m.in. stosowanie środków ochrony roślin, dobrostan zwierząt, przepisy prawa pracy), co skutkowałoby nieuczciwą i nie do zniesienia dla naszych sektorów konkurencją.
Copa-Cogeca fundusz uważa za prowokację
Copa-Cogeca postrzega utworzenie „funduszu kompensacyjnego” dla rolników z UE jako prowokację. Organizacje rolnicze twierdzą, że, Komisja powinna poważnie wziąć pod uwagę wnioski dotyczące handlu produktami rolno-spożywczymi zawarte w sprawozdaniu na temat strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa UE.
Chodzi o te podkreślające potrzebę „przeprowadzenia przez Komisję kompleksowego przeglądu jej strategii negocjacyjnych”, a także potrzebę wyższego poziomu wzajemności w zakresie norm produkcji i ryzyka stymulowania degradacji środowiska i utraty różnorodności biologicznej w zainteresowanych krajach. Jakiekolwiek inne podejście zagroziłoby naszym sektorom, osłabionym już przez trudną sytuację klimatyczną i gospodarczą, a także groziłoby zaostrzeniem napięć panujących w europejskim sektorze rolnym.
Magdalena Szymańska
fot. Canva/Wikipedia