40 tysięcy rolników bez pomocy suszowej
O pomoc suszową za 2023 rok ubiega się 133 tys. rolników. Niestety tempo wypłat jest bardzo powolne. Przez ponad dwa miesiące tylko 93 tys. rolników dostało pieniądze. Na przelew z ARiMR wciąż czeka 40 tys. gospodarstw.
Siekierski: będzie więcej pieniędzy na pomoc suszową
Jest jednak szansa, że ARiMR przyspieszy wypłatę pieniędzy. 23 maja minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że rząd zwiększył budżet pomocy, aby w całości pokryć zapotrzebowanie.
- Dodatkowe środki zatwierdzone 23 maja przez Sejmową Komisję Finansów Publicznych umożliwią pełną realizację złożonych wniosków - powiedział na konferencji prasowej Siekierski.
Rolnicy alarmują: decyzja z ARiMR jest, pomocy suszowej nie ma
Rolnicy zaznaczają, że pomoc suszowa jest im bardzo potrzebna. Wielu z nich nie dostało też dopłat bezpośrednich, co przekłada się na pogorszenie płynności finansowej gospodarstw.
- W mojej okolicy wielu rolników otrzymało decyzję, niektórzy nawet 3 tygodnie temu, ale na koncie pieniędzy z ARiMR brak - mówi nam Szymon Sargalski, rolnik z okolic Nowego Miasta Lubawskiego, działacz ZZR "Samoobrony".
Jakie są stawki pomocy suszowej?
Stawki pomocy suszowej wynoszą:
-
1000 zł/ha uprawy, na której susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP /ha TUZ;
-
500 zł/ha uprawy, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada ww. zwierząt wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha TUZ.
W przypadku wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt wynosi poniżej 0,3 DJP/ha, dopłata wynosi:
-
500 zł/ha – jeśli szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70% plonu;
-
250 zł/ha – jeśli wyżej wymienione niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu.
Kamila Szałaj