Siekierski: pomoc suszowa będzie wypłacona w przyszłym rokuMRiRW/Canva
StoryEditorPomoc suszowa

Siekierski: pomoc suszowa będzie wypłacona w przyszłym roku

25.08.2024., 15:00h

Rolnicy poszkodowani w tym roku przez suszę dostaną wsparcie dopiero w 2025 roku. Jeśli tempo wypłat będzie takie jak za ubiegłoroczną suszę, to pieniądze otrzymają nawet za rok...

Do połowy października za pomocą aplikacji suszowej rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie strat suszowych na ich polach. Deficyt wody najbardziej dał się we znaki gospodarstwom na Mazowszu i Podlasiu, ale jego skutki były dotkliwe także w innych częściach kraju.

Rolnicy dostaną pomoc suszową za 2024 rok dopiero w przyszłym roku

Okazuje się jednak, że na wsparcie ze strony państwa rolnicy będą musieli poczekać, i to długo. W miniony piątek podczas spotkania z rolnikami w Kielcach minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że wypłata wsparcia nastąpi dopiero w 2025 roku.  

- Pomoc dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek suszy, zostanie wypłacona w przyszłym roku, podobnie jak w tym roku była wypłacana pomoc suszowa za rok poprzedni - powiedział minister.

Rolnicy jeszcze nie dostali pomocy suszowej za 2023 rok 

To oznacza, że rekompensaty mogą trafić do rolników nawet za rok, skoro do tej pory ARiMR nie wypłaciła suszowego za 2023 rok. Prawie 13 tysięcy gospodarstw czeka jeszcze na pieniądze.

Pomoc suszowa: jakie stawki za 2023 rok?

Nie wiadomo jeszcze, jakie będą stawki pomocy suszowej za 2024 rok. Ale za 2023 rok wynosiły:

  • 1000 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha), w przypadku których straty wyniosły co najmniej 70 proc. plonu;
  • 500 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha), w przypadku których straty wyniosły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu;
  • 500 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych (z obsadą bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi poniżej 0,3 DJP/ha), w przypadku których straty wyniosły co najmniej 70 proc. plonu;
  • 250 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych (z obsadą bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi poniżej 0,3 DJP/ha), na których szkody wyniosły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu.

W kampanii 2023 r. wnioski o oszacowanie szkód złożyło 290 tysięcy rolników. Odszkodowanie przyznano 133 tysiącom rolników. 

Jakie zmiany w aplikacji suszowej?

Warto też przypomnieć, że w 2024 roku wprowadzono nowe funkcje w aplikacji suszowej. Rolnik otrzyma wiadomości e-mail z powiadomieniem o zmianie statusu sprawy na adres e-mali, który wskazał we wniosku:

1) Powiadomienie o skutecznym podpisaniu wniosku

2) Alert o niepowodzeniu podpisania wniosku

3) Powiadomienie o możliwości pobrania kalkulacji

4) Powiadomienie o wygenerowaniu protokołu

5) Powiadomienie o podpisanym protokole do odbioru

Co jeszcze zmieniło się w aplikacji suszowej? W stosunku do ubiegłego roku w aplikacji nie trzeba podawać informacji o produkcji zwierzęcej. Usunięto także opcję dodawania zdjęć upraw. Aplikacja żąda też od rolnika deklaracji, czy w urzędzie gminy jest lub będzie złożony albo nie został i nie zostanie złożony wniosek o powołanie komisji szacujących suszę. Ale jak na razie nie ma informacji na temat powoływania takich komisji.

LINK do aplikacji suszowej TUTAJ

image
Susza niszczy uprawy

Susza rolnicza 2024: dramat w rzepaku i kukurydzy we wschodniej Polsce

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. wrzesień 2024 01:32