envato elements
StoryEditorPomoc dla rolników

Skup nie zapłacił rolnikowi za płody rolne? Gospodarz może złożyć wniosek o rekompensatę

17.08.2023., 10:00h
Oddziały terenowe KOWR do końca sierpnia przyjmują wnioski od rolników chcących otrzymać rekompensatę za sprzedane produkty rolne, za które im nie zapłacono. Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc jest nieprzedawnienie wierzytelności. Za nieprzedawnione są uznawane te, których termin płatności przypada od 1 stycznia 2021 roku.

Kiedy można wnioskować o rekompensatę za sprzedane płody rolne?

Roszczenia z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem 2 lat. Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym ten termin upływa. Z kolei bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia następnego po upływie terminu płatności wskazanego w fakturze VAT lub VAT RR.

Jeżeli rolnicy mają faktury, zgodnie z którymi termin płatności przypadał przed 1 stycznia 2021 roku, aby mogli wystąpić o rekompensaty, muszą dysponować dokumentami potwierdzającymi przerwanie biegu przedawnienia. Mogą to być m.in.:

  • nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
  • wyrok sądowy,
  • postanowienie komornika sądowego o wszczęciu postępowania egzekucyjnego,
  • postanowienie komornika sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego,
  • pismo dłużnika potwierdzające istnienie zobowiązania, podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji,
  • ugoda sądowa,
  • porozumienie z dłużnikiem w sprawie ratalnej spłaty zobowiązań.

Niewypłacalny w 2022 roku: co to oznacza?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa bierze pod uwagę niezapłacone faktury wystawione przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, które są płatnikami podatku VAT oraz stały się niewypłacalne w 2022 roku.

Dłużnik stał się niewypłacalny, jeżeli w 2022 roku ogłoszono wobec niego upadłość, oddalono mu wniosek o ogłoszenie upadłości, umorzono mu postępowanie upadłościowe, otwarto mu postępowanie restrukturyzacyjne, wydano mu decyzję o zakazie wykonywania działalności oraz – jeśli był osobą fizyczną – wykreślono go z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rolnicy mogą znaleźć informacje o swoich dłużnikach na stronach: Krajowego Rejestru Zadłużonych, Monitora Sądowego i Gospodarczego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

image

To, jaki procent niezapłaconej kwoty rolnikowi uda się zrekompensować, okaże się najpóźniej 15 września

FOTO: Magdalena Szymańska

Ile pieniędzy może otrzymać rolnik w ramach rekompensaty?

O tym, czy rolnik otrzyma rekompensatę, ma decydować dyrektor oddziału terenowego KOWR. Decyzje będą wydawane między 15 a 30 września. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie potwierdzał istnienie wierzytelności u dłużnika. Rolnik natomiast do wniosku może załączyć kopie faktur VAT, kopie faktur VAT RR, kopie potwierdzeń częściowej spłaty należności, w przypadku gdy dłużnik zapłacił część kwoty widniejącej na fakturze, oraz wszelkie dokumenty potwierdzające istnienie wierzytelności.

Rekompensata ustalana jest w odniesieniu do niezapłaconej kwoty netto, tj. pomniejszonej o podatek od towarów i usług oraz bez odsetek ustawowych za opóźnienie. Rolnik nie ma raczej co liczyć na to, że pokryje ona całość niezapłaconych należności. Do 15 września minister rolnictwa opublikuje procentową stawkę, która będzie wykorzystana do wyliczenia wysokości rekompensaty.

Do końca roku rolnicy otrzymają pieniądze z rekompensaty

Pieniądze mają trafić do poszkodowanych nie później niż do końca roku. Po wypłacie rekompensaty przez KOWR rolnik nadal ma prawo do dochodzenia pozostałej części należności od dłużnika.

Wnioski można składać bezpośrednio w oddziałach terenowych KOWR, wysłać pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Przed jego złożeniem trzeba wnieść opłatę skarbową (10 zł) na konto urzędu miasta lub gminy, na którego terenie znajduje się oddział terenowy KOWR, a do wniosku załączyć dowód jej opłacenia (wydruk z konta, kopia dowodu opłaty: skan lub zdjęcie, oryginał dowodu zapłaty).

Rekompensaty są wypłacane w oparciu o przepisy ustawy z 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa, o której pisaliśmy w numerze 26. „Tygodnika”.

ms

fot. redakcja, envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 03:40