StoryEditorWiadomości rolnicze

Postępowanie spadkowe albo zasiedzenie

05.10.2015., 12:10h
Moi dziadkowie ze strony mamy w 1990 r. przepisali gospodarstwo na rodziców. Sobie zostawili działkę z domem. Rodziców dopisali do niej jako współwłaścicieli. W 1998 r. dziadkowie zmarli, jednak do dziś nikt nie uregulował spraw związanych z tą nieruchomością. Chciałbym wiedzieć, co należy teraz zrobić, by podczas przepisywania domu za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat wszystko poszło sprawnie.

W celu uniknięcia w przyszłości kłopotów przy przepisywaniu działki z domem można postąpić w dwojaki sposób – albo przeprowadzić postępowanie spadkowe po dziadkach, albo czekać na upływ czasu konieczny do nabycia przez zasiedzenie własności udziałów po dziadkach.  Postępowanie spadkowe można przeprowadzić w sądzie, składając wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, lub sporządzić u notariusza akt poświadczenia dziedziczenia. 

Do tego jednak potrzebne jest stawienie się u notariusza wszystkich spadkobierców. Do dziedziczenia udziałów we własności nieruchomości po dziadkach uprawnione są oprócz Pana mamy także inne ich dzieci. A jeżeli któreś z nich zmarło przed śmiercią dziadków, do spadku są uprawnione ich dzieci. Dzieci spadkodawcy dziedziczą w częściach równych, natomiast ich dzieciom przypada – także w częściach równych – tylko udział należący się rodzicowi. 

Następnym krokiem po uzyskaniu postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia będzie dokonanie działu spadku. Również tego można dokonać na drodze sądowej albo poprzez zawarcie umowy o dziale spadku u notariusza. Jeżeli będą inni spadkobiercy, Pana mama będzie przypuszczalnie musiała ich spłacić, chyba że zechcą przenieść swój udział w spadku nieodpłatnie na Pana mamę.

Jeżeli tego postępowania nie przeprowadzi się obecnie, za 13 lat, a więc po upływie 30 lat od śmierci dziadków, Pana rodzice będą mogli wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia udziałów w nieruchomości po dziadkach w drodze zasiedzenia. Możliwość taką przewiduje art. 172 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie 30 lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, nawet gdy uzyskał jej posiadanie w złej wierze. Dopuszczalne jest również zasiedzenie udziału we współwłasności. Może to nastąpić, gdy współwłaściciel włada rzeczą wspólną tak, jakby był współwłaścicielem i dalszych udziałów, a więc we własnym imieniu i niezależnie od woli pozostałych, w sposób widoczny dla dalszych współwłaścicieli. 

 

Z wnioskiem o zasiedzenie będzie mógł wystąpić również Pan, jeżeli w przyszłości obejmie Pan w samoistne posiadanie działkę z domem. Będzie Pan mógł doliczyć do swojego okresu posiadania okres, w którym nieruchomością władali Pana rodzice.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 08:28