Ile wynosi maksymalny okres pożyczki?
Maksymalny okres spłaty pożyczki to 10 lat, a jej wysokość uzależniona jest od kwoty zobowiązań cywilnoprawnych, liczby stad oraz średniorocznej liczby świń utrzymywanej w 2016 r. w danym stadzie, a także od wysokości dostępnego limitu de minimis w rolnictwie. Pomoc ta ma bowiem taki charakter.
Gdzie składać wnioski o pomoc?
Nabór wniosków o pożyczkę prowadzony jest w trybie ciągłym. Można je składać do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta świń.
Pożyczka jest nieoprocentowana, a ARiMR nie pobiera prowizji za jej udzielenie. Spłata zobowiązania następuje w ratach miesięcznych albo kwartalnych, w terminach i kwotach określonych w harmonogramie spłaty stanowiącym załącznik do umowy zawieranej pomiędzy ARiMR a pożyczkobiorcą.
Co należy do zobowiązań cywilnoprawnych?
Do zobowiązań cywilnoprawnych należą m.in.:
- zobowiązania z tytułu umów sprzedaży, w tym z tytułu nieopłaconych faktur, np. za maszyny i urządzenia, materiał siewny i szkółkarski, inwentarz żywy, nawozy, pasze, środki ochrony roślin, opał, paliwo itp.,
- zobowiązania z tytułu umów kredytu lub pożyczek, w tym kredytów konsolidacyjnych oraz kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania,
- opłaty z tytułu sprzedaży (poboru) wody, energii lub odbioru ścieków,
- opłaty na rzecz spółek wodnych,
- opłaty z tytułu umów ubezpieczeniowych (niezależnie od rodzaju ubezpieczeń),
- zobowiązania z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości, w tym wobec KOWR lub jednostek samorządu terytorialnego.
Na co udzielana jest pomoc finansowa dla rolnika?
Pożyczka udzielana jest na spłatę zobowiązań, które powstały przed datą złożenia wniosku o pożyczkę, nie są objęte postępowaniem egzekucyjnym lub sądowym oraz nie uległy przedawnieniu. Jeżeli producent świń prowadzi już inną działalność rolniczą, to do nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych zalicza się w takim przypadku również te zobowiązania, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem tej działalności.
Jakie kwoty pożyczki rolnik może otrzymać?
Kwota pożyczek na siedzibę stada nie może przekroczyć kwoty zobowiązań cywilnoprawnych i zależy od średniorocznej liczby świń utrzymywanych w 2016 r. Jeżeli świń było:
- nie więcej niż 50 – pożyczka wynosi do 50 tys. zł;
- powyżej 50 do 100 sztuk – do 100 tys. zł;
- powyżej 100 do 500 sztuk – do 300 tys. zł;
- powyżej 500 do 1000 sztuk – do 500 tys. zł;
- powyżej 1000 sztuk – do 1 mln zł.
Spłatę zobowiązań cywilnoprawnych w wysokości środków wypłaconych w ramach udzielonej pożyczki trzeba udokumentować w terminie miesiąca od dnia wypłacenia pożyczki.
Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay