Mąż Pani (podobnie jak jego siostra) nie może doliczyć sobie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu wymaganego do przejścia na emeryturę z dwóch powodów.
Przede wszystkim dlatego, że zgodnie z art. 10 Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zaliczeniu podlegają jedynie:
okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia,
przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia.
Są one traktowane jak okresy składkowe i służą uzupełnieniu wymaganego stażu pracy, jeżeli osoba starająca się o emeryturę nie posiada go w odpowiednim wymiarze. Możliwość taka dotyczy generalnie tylko emerytur przyznawanych na starych zasadach, osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r.
Osoby urodzone później mogą natomiast nabyć prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych.
Przy ustalaniu wysokości emerytury według nowych zasad w podstawie jej obliczenia uwzględnia się kapitał początkowy oraz składki na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego po 31 grudnia 1998 r.
Przy ustalaniu kapitału początkowego nie uwzględnia się jednak okresów ubezpieczenia społecznego rolników ani okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim po ukończeniu 16. roku życia.