StoryEditorPorady prawne

Premia dla Młodego Rolnika: działania męża wpływają na sytuację żony

14.07.2018., 15:07h
Dwa lata temu wyszłam za mąż za rolnika. Całość gospodarstwa jest na męża. W ciągu tych dwóch lat nie została zakupiona na mnie ziemia ani nie mam z mężem wspólnego bydła. Nie rozpoczęłam żadnej działalności związanej z rolnictwem. Pracowałam w swoim zawodzie i byłam ubezpieczona w ZUS, dopiero w tym roku przeszłam na KRUS. Czy mogłabym się starać o premię dla młodego rolnika w przypadku, gdyby moi rodzice przepisali na mnie gospodarstwo?

Kto może otrzymać premię dla młodego rolnika?

Niestety, w świetle obowiązujących przepisów nie ma Pani szans na otrzymanie premii. Wynika to z § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 lipca 2015 r. regulującego przyznanie pomocy „Premia dla młodych rolników” w ramach PROW 2014–2020. Według niego, pomoc przyznawana jest osobie fizycznej, która rozpoczęła urządzanie gospodarstwa rolnego przed dniem złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy poprzedzających ten dzień i spełniła inne warunki przewidziane w § 2 ust. 1 pkt 2–7 tego rozporządzenia.

Z kolei w myśl § 11 ust. 2 tego rozporządzenia, pomoc może być przyznana osobie fizycznej w przypadku, gdy jej małżonek w okresie poprzedzającym 18 miesięcy przed dniem złożenia przez nią wniosku o przyznanie pomocy nie rozpoczął urządzania gospodarstwa oraz w stosunku do małżonka nie zaistniały czynności i zdarzenia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. To oznacza, że w tym okresie małżonek nie mógł wystąpić o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego lub innych form pomocy finansowej ze środków unijnych. Nie mógł być też posiadaczem zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt i nie prowadził działu specjalnego produkcji rolnej.

W myśl § 4 ust. 1 rozporządzenia, uznaje się, że osoba fizyczna rozpoczęła urządzanie gospodarstwa, jeżeli stała się właścicielem lub weszła w posiadanie gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha.

Premia dla młodego rolnika możliwa po zawarciu intercyzy

Jeżeli zatem mąż Pani od dnia zawarcia małżeństwa prowadzi własne gospodarstwo rolne i występuje o przyznanie środków pomocowych z funduszy Unii Europejskiej (w tym o płatności bezpośrednie), a ponadto zarejestrował także siedzibę stada i nadal utrzymuje w niej bydło, przyznanie Pani tzw. premii dla młodego rolnika nie jest możliwe.

Przyznanie premii byłoby niemożliwe nawet wtedy, gdyby zawarli Państwo tzw. intercyzę, ustanawiając rozdzielność majątkową. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 maja 2017 r. (sygn. akt: III SA/Łd 310/17), zasadą jest, że wszelkie świadczenia z tytułu uczestnictwa w programach unijnych obejmują również prowadzącego gospodarstwo rolne współmałżonka rolnika. Niezależnie od tego, czy małżonkowie pozostają w stanie rozdzielności majątkowej. Ustawodawca nie różnicuje sytuacji osób mających rozdzielność majątkową i posiadających dwa odrębne gospodarstwa. Paragraf 11 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia mówi o małżonku wnioskodawcy, dlatego też organy ARiMR każdorazowo badają, czy wnioskodawca jest w związku małżeńskim i czy małżonek uczestniczył w programach pomocowych oraz czy rozpoczął urządzanie gospodarstwa rolnego.


Alicja Moroz
prawnik redakcyjny

(zdjęcie: pixabay)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:19