W dacie przejęcia gospodarstwa należącego do Pana teścia obowiązywała już ustawa z 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin. Wprowadziła ona możliwość przekazywania przez rolników gospodarstw nie tylko państwu, ale także następcom.
Następcą mógł być członek najbliższej rodziny rolnika (zstępny, czyli dziecko, wnuk, rodzeństwo i dziecko rodzeństwa, pasierb i wychowanek), który posiadał kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa rolnego, nie przekroczył 55 lat życia i nie był inwalidą I lub II grupy.
Gospodarstwo, co do zasady, mogło być przekazane tylko jednemu następcy, a jeżeli następca pozostawał w związku małżeńskim – także obojgu małżonkom. Pierwszeństwo w przejęciu gospodarstwa rolnego miał następca pracujący w tym gospodarstwie wskazany przez rolnika. Gospodarstwo mogło być przejęte przez państwo na wniosek rolnika tylko w razie braku następców lub gdy następca nie spełniał warunków do przejęcia gospodarstwa rolnego albo odmówił jego przejęcia.
Ustawa z 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność państwa za rentę i spłaty pi...