Jesteś w posiadaniu gospodarstwa na podstawie umowy dożywocia, na której rodzice mieli ustanowioną służebność mieszkania i prawo dożywotniego użytkowania działki gruntu, ale chcesz ją przepisać na swoje dzieci? Sprawdź, co Ci wolno.
Rodzice przekazali mi gospodarstwo na podstawie umowy dożywocia. Mieli w niej ustanowioną służebność mieszkania i prawo dożywotniego użytkowania działki gruntu. Od dawna z tej działki nie korzystają, a ja chciałbym przepisać ją na córkę i zięcia, aby się na niej pobudowali. Czy mogę to zrobić? - pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Przekazanie ziemi a umowa dożywocia
Może Pan przekazać działkę, ale będzie ona nadal obciążona ograniczonym prawem rzeczowym, jakim jest użytkowanie. Zgodnie z art. 908 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia, obciążenia te należą do treści prawa dożywocia.
Przeniesienie własności
Artykuł 910 k.c. przewiduje, że przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia. Do tego obciążenia stosuje się przepisy o prawach rzeczowych ograniczonych. ...