W tej sytuacji jedyną szansą jest przekształcenie działki w rolną na podstawie art. 13 ust. 2 Ustawy z 28 września 1991 r. o lasach. Choć i to nie będzie sprawą łatwą. Przepis przewiduje, że zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. Decyzję w tej sprawie wydaje starosta na wniosek właściciela.
Wniosek powinien być dobrze przemyślany i zawierać przekonujące argumenty. Problem polega bowiem na tym, że wskazana ustawa nie zawiera żadnych wskazówek dotyczących tego, co należy rozumieć przez „szczególnie uzasadnione potrzeby właściciela lasu”. Oznacza to, że decyzja starosty ma charakter uznaniowy. Nie znaczy to jednak, że organ administracji może podejmować decyzję w tym zakresie w sposób całkowicie dowolny. Ma bowiem ocenić, czy okoliczności nie świadczą o spełnieniu przez wnioskodawcę przesłanek umożliwiających zmianę przeznaczenia lasu w trybie wskazanego przepisu.
Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że dla ustalenia istnienia „szczególnie uzasadnionych potrzeb” nie wystarcza wystąpienie po stronie właściciela lasu jakichkolwiek potrzeb. Chodzi o zwykłe potrzeby, choćby nawet uzasadnione. Konieczne jest jeszcze, aby te uzasadnione potrzeby były wyjątkowe, nadzwyczajne, a zatem w sposób wyraźny odbiegające od potrzeb typowych. Oceniając spełnienie przesłanki „szczególnie uzasadnionej potrzeby właściciela lasu”, organy winne skoncentrować się na dokonaniu szczegółowej oceny sytuacji życiowej właścicieli, co pozwalałoby na prawidłowe rozstrzygnięcie ich wniosku.
Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 października 2011 r., (II OSK 1448/10), „szczególnie uzasadnionej potrzeby” nie należy utożsamiać z uzasadnionym interesem strony, sprowadzającym się np. do chęci zagospodarowania działki dla celów rekreacyjnych czy hodowlanych.
Niewykluczone, że starosta przychyli się do wniosku Pana syna, jeśli jest on rolnikiem i uzasadni wniosek np. koniecznością zbudowania siedliska (jeśli nie posiada go w innym miejscu). W razie odmowy synowi będzie przysługiwać odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
W razie decyzji pozytywnej konieczne będzie jeszcze przeklasyfikowanie lasu na użytek rolny, czyli uczynienie z działki leśnej użytku rolnego. Dopiero wtedy będzie można wystąpić do wydziału geodezji w starostwie z wnioskiem o aktualizację klasyfikacji.