StoryEditorWiadomości rolnicze

Przetarg na dzierżawę ziemi

19.10.2015., 10:10h
Mam pytanie o procedurę przetargową na dzierżawę. Czy zawsze musi być wykaz i jakie przetargi może organizować gmina? Kiedy może wybrać przetarg ograniczony? 

Według ustawy o gospodarce nieruchomościami, właściwy organ sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę. Wywiesza się go na 21 dni  w siedzibie właściwego urzędu. Ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. Powinna się także znaleźć na stronach internetowych właściwego urzędu. Obowiązek powyższy nie dotyczy oddania nieruchomości w najem lub dzierżawę na czas oznaczony do 3 miesięcy. 

Wykaz sporządza się i podaje do publicznej wiadomości, jeżeli po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 miesięcy strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość. Z kolei w ogłoszeniu o przetargu podaje się informacje zamieszczone w wykazie oraz czas, miejsce i warunki przetargu. W razie natomiast ogłoszenia kolejnego przetargu lub rokowań – również terminy przeprowadzenia poprzednich przetargów. Ogłoszenie o przetargu upublicznia się w taki sam sposób jak wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży czy dzierżawy. 

Ustawa określa, że przetarg przeprowadza się w formie przetargu: 

  • ustnego nieograniczonego, 
  • ustnego ograniczonego, 
  • pisemnego nieograniczonego, 
  • pisemnego ograniczonego. 

Przetarg ustny ma na celu uzyskanie najwyższej ceny, pisemny natomiast – wybór najkorzystniejszej oferty. Ustawa stanowi, że przetarg ograniczony organizuje się, jeżeli warunki przetargowe mogą być spełnione tylko przez ograniczoną liczbę osób. Należy podkreślić, że o zastosowanej formie przetargu decyduje jego organizator. 

Według Rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości, w ogłoszeniu o przetargu ustnym ograniczonym podaje się informację, że przetarg jest ograniczony. 

 

Ponadto powinno ono zawierać uzasadnienie wyboru formy przetargu oraz termin zgłoszenia uczestnictwa w przetargu. Komisja przetargowa sprawdza, czy oferenci spełniają warunki przetargowe i kwalifikuje ich do uczestnictwa w przetargu. Listę osób zakwalifikowanych wywiesza się w siedzibie właściwego urzędu nie później niż dzień przed wyznaczonym terminem przetargu. Przetarg może się odbyć, chociażby zakwalifikowano do przetargu tylko jednego oferenta spełniającego warunki określone w ogłoszeniu.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 02:46